- A
- A
- A
Od "Ich czworo" i "Wesela" do "Kontrabasisty"!
W Boże Narodzenie i Nowy Rok wracamy do naszych najbardziej niezwykłych słuchowisk.Zaczynamy w Wigilię, zgodnie z naszą radiową tradycją, od "Ich czworo" w reżyserii Jerzego Stuhra. To niezwykły tekst, dla którego Wigilia i święta Bożego Narodzenia są naturalnym kontekstem.
Przy świątecznym stole i choince, w otoczeniu krótko ale celnie opisanych mieszczańskich mebli, spotyka się rodzina „głupich ludzi”, jak w podtytule nazwała ich Zapolska. Cały czas rozmawiają, ale nie słyszą się. Słowa płyną potokami, ale rzadko dochodzi do porozumienia. A historia jest banalna i stara jak świat: amoralna żona, jej kochanek, mąż rogacz i sprytna służąca, tutaj szwaczka, która jako jedyna z upadku domu wyciąga dla siebie jakieś korzyści. No dziecko – trochę przestawiany z miejsca na miejsce rekwizyt, trochę tło, trochę wyrzut sumienia. Bez dziecka „Ich czworo” byłoby zwykła farsą, dziecko nadaje tekstowi Zapolskiej wymiar tragiczny. WIĘCEJ O SŁUCHOWISKU
Początek w Wigilię Bożego Narodzenia o 21.00
W czasie świąt Bożego Narodzenia na antenie Radia Kraków zabrzmi "Wesele". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Seweryna powstało w 2012 roku z okazji 85. rocznicy Radia Kraków. W spektaklu wzięli udział najwięksi i najpopularniejsi polscy aktorzy.
Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela - Wernyhory. Rolę Radczyni zagrała legenda Starego Teatru – Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzył najsłynniejszy polski interpretator tej roli, nieżyjący już – Jerzy Nowak.
W świąteczne wieczory zapraszamy Państwa na spotkanie z radiowym "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego. W Boże Narodzenie 25 grudnia żywiołowy - pierwszy akt tego arcydramatu, 26 grudnia - pełen wieloznacznych symboli akt drugi, a w poświąteczną niedzielę - pełen gorzkich diagnoz i rozczarowań akt trzeci. W magazynie "Koło Kultury" po 21.05.
- „Wesele” mówi o nas, o naszych dramatach niezależnie od rzeczywistości społecznej i politycznej, w jakiej żyjemy - podkreślał przed premierą reżyser.
Przypominamy, że płytę z nagraniem "Wesela" kupić można TUTAJ oraz w siedzibie rozgłośni. Będziemy ją także rozdawać w naszych świątecznych serwisach kulturalnych!
Między świętami a Nowym Rokiem przygotowaliśmy inne niespodzianki.
Demoniczne kobiety, opętani owymi mężczyźni, miłość i śmierć, a przedtem ciasteczka ze śliwkami i butelka chartreuse... to przepis na nasze najnowsze słuchowisko - przygotowaną z okazji Roku Witkiewiczów "Szaloną lokomotywę" w reżyserii Radka Rychcika.
- To dramat, który opowiada o katastrofie, o problematyzowaniu tej katastrofy, o przeżywaniu jej. To również historia o ludziach, którzy w wykolejonym pociągu, zepsutym samolocie czy zaatakowanym tankowcu mówią do nas ze środka katastrofy. To są właściwie ostatnie sms-y ludzi, którzy ginęli w World Trade Center, to są listy tych, którzy zatonęli na Titanicu. To jest wszystko to, co właściwie zostało wysyłane do nas z zaświatów - komentował reżyser.
To będzie Witkacy bardzo nowoczesny, intrygujący, opowiedziany językiem współczesnej klubowej muzyki i szalonych filmów akcji. A jednocześnie zmysłowy i tajemniczy, zabawny, lekki i budzący grozę... z Krzysztofem Zarzeckim, Romanem Gancarczykiem i Martą Ścisłowicz w rolach głównych.
Na antenie Radia Kraków 29 grudnia w Kole Kultury po 22.05.
A już 30 grudnia "Radio za żelazną kurtyną" i radiowa adaptacja fragmentu książki Anne Applebaum "Za żelazną kurtyną". Tego zadania podjął się Mateusz Pakuła – jeden z najbardziej uzdolnionych dramatopisarzy i dramaturgów młodego pokolenia. Jak mówi: "przełożenie publicystycznego tekstu Applebaum na słuchowisko było zadaniem karkołomnym. – Najtrudniejszą sprawą było to, żeby nie rezygnować z tekstu, żeby nie pisać na jego bazie czegoś nowego. Chciałem zostawić słowa Applebaum, ale grać montażem, żeby tekst był żywy, emocjonalny i ciekawy".
Radio za żelazną kurtyną. Reportaż filmowy z nagrania słuchowiska
W słuchowisku grają znakomici krakowscy aktorzy związani ze sceną Narodowego Starego Teatru: Ewa Kaim, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski i Wiktor Loga–Skarczewski, a reżyseruje Ewa Ziembla. Istotną rolę w słuchowisku odegra także muzyka i eksperymentalna ścieżka dźwiękowa - partie wokalne zaśpiewają Jorgos Skolias, kompozytor muzyki do słuchowiska i Zuzanna Skolias.
Na antenie Radia Kraków 30 grudnia w Kole Kultury po 22.05.
A na początek roku jeden z najszych największych hitów - "Kontrabasista" Jerzego Stuhra! Ani tekst, ani osoba głównego bohatera nie wymaga rekomendacji - zapraszamy w Nowy Rok 1 stycznia o godz.21.00!
Przypominamy...
Tłumy widzów, studio wypełnione do ostatniego miejsca, tysiące słuchaczy przed radioodbiornikami i jednoznacznie entuzjastyczne recenzje. Tak uczciliśmy niezwykły jubileusz "Kontrabasisty". 30 lat od premiery na scenie Piwnicy Starego Teatru przy ul. Sławkowskiej, Jerzy Stuhr zagrał tekst Patricka Suskinda w tłumaczeniu Barbary Woźniak przed największą, bo radiową publicznością. ZOBACZ
Nie zwalniamy tempa także w Nowym Roku. 5 stycznia po 22.05 zapraszamy na retransmisję muzyczno-poetyckiego wydarzenia, którego bohaterem jest zapomiany poeta Witold Wirpsza.
18 października w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków miała miejsce pierwsza odsłona cyklu performansów słowno-muzycznych JAZZFORMANCE, poświęconych twórczości polskich poetów w jazzowej interpretacji znakomitych artystów. Projekt zainaugurował cykl 4 koncertów poetycko-jazzowych „Słowa i dźwięki: Wirpsza / Spójność świata”, podczas których muzycy jazzowi – Marcin Oleś, Piotr Brat Oleś i Piotr Orzechowski oraz aktor Radosław Krzyżowski przedstawią poematy Witolda Wirpszy oraz inspirowane nimi kompozycje muzyczne. CZYTAJ
Zaś 6 stycznia, także po 22.05 przypomnimy nasze nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatru słuchowisko "Nienawidzę" z genialną rolą powracającego do zdrowia Krzysztofa Globisza.
Słuchowisko „ Nienawidzę”miało swoją premierę 20 lutego 2014 roku w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Krzysztof Globisz wcielił się w słuchowisku w kilka ról: dziennikarza oraz dzwoniących do programu słuchaczy. Cezik skomponował muzykę do słuchowiska "Nienawidzę" oraz razem z Krzysztofem Globiszem w duecie zarapował.
Wszystkie nasze radiowe słuchowiska zrealizował i udźwiękowił Wojtek Gruszka.
Zapraszamy!
RK
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
17:17
Piędzik przedzimek – motyl, który zwiastuje zimę
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze