Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Radiowa Strefa Tischnera

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2015.03.31 13:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:32 )
W Radiu Kraków od 12 do 21 kwietnia wydarzenia poprzedzające 15. edycję Dni Tischnerowskich.

Fot. Klaudyna Schubert

Posłuchaj Jolanty Kogut, koordynatorki Dni Tischnerowskich
Strefa Tischnera w radiu Kraków, fot. Klaudyna Schubert

Spotkania, dyskusje, wspólne "filozofowanie", ale także biblioteczka tischnerowska to wszystko znajdzie się w radiowej sferze Tischnera, która rozgościła się foyer Radia Kraków. Na półkach biblioteczki Tischnera znalazły się wydane w ostatnich latach w Wydawnictwie Znak publikacje m in. "Tischner czyta Katechizm. Rozmowy o Katechizmie", "Alfabet Tischnera", "Wiara ze słuchania. Kazania starosądeckie 1980-1992". Pośród książek fotografie bohatera strefy opatrzone sentencjami z jego wypowiedzi i tekstów.

- Radio Kraków nadaje do myślenia a my zapraszamy do myślenia -  podkreśla Jolanta Kogut, koordynatorka Dni Tischnerowskich

W Strefie poza książkami do czytania będzie można oglądać także archiwalne materiały filmowe i wideo dotyczące autora "Filozofii dramatu" czy spotkań Tischnerowskich. Funkcjonować będzie kącik dla dzieci z kredkami i kolorowankami

Radiowa Strefa Tischnera już działa a pierwsze inauguracyjne spotkanie odbędzie się w niedzielę 12 kwietnia  o godzinie 13.


STREFA TISCHNERA W RADIU KRAKÓW


12.04 / niedziela  godz. 13.00, foyer Radia Kraków

 

POFILOZOFUJ_MY  - spotkanie dla dzieci

Zapraszamy do myślenia dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie:  Czym  jest sprawiedliwość? Będziemy bawić się w detektywów – filozofów, którzy mając tylko poszlaki, muszą odkryć prawdę o świecie.

Zapraszają: Jolanta Kogut i Adam Workowski

 

 

14.04  / wtorek  godz. 18.00          Studio im. Romany Bobrowskiej

 

TISCHNER-RÚFUS. ŻYWOTY RÓWNOLEGŁE

Milan Rúfus był jednym z najwybitniejszych słowackich poetów, który swym intymnym, ściszonym głosem wypowiadał prawdę o pięknie i  dramacie ludzkiego życia. Inicjatorką spotkania jest Soňa Barániová z muzeum Milana Rúfusa  (Dom Milana Rúfusa, Závažná Poruba), która w twórczości i życiu Józefa Tischnera i Milana Rúfusa, górali z dwóch stron Tatr, znalazła wiele zaskakujących zbieżności. Spotkanie pozwoli odkryć kulturę Słowacji od strony tego, co najcenniejsze, ale i najbardziej źródłowe.

W rozmowie wezmą udział znawcy kultury słowackiej i twórczości obu bohaterów: Jacek Baluch, Soňa Barániová i Aleksandra Hudymač.  Dodatkowo zagrają muzycy z drugiej strony Tatr, a teksty Rufusa i Tischnera przedstawi Andrzej Róg. Spotkanie poprowadzi Łukasz Tischner.

 

16.04 / czwartek godz. 18.00          Studio im. Romany Bobrowskiej

 

JÓZEF TISCHNER „DZIENNIK 1944-1949”

"Dziennik" nastoletniego Józefa Tischnera to lektura niezwykła z wielu powodów: przynosi obraz niespokojnych powojennych czasów i zapis dojrzewania przyszłego duszpasterza i filozofa. W rozmowie o zapiskach młodego Tischnera udział wezmą przedstawiciele jego rodziny i szkolni koledzy. Wieczór poświęcony "Dziennikowi" odbędzie się w Studiu im. Romany Bobrowskiej, która (jako młodzieńcza sympatia Tischnera) jest jedną z bohaterek książki.

Rozmowę z udziałem Władysławy Niemczyk, Józefa Klamerusa oraz Mariana Tischnera poprowadzi  Wojciech Bonowicz.

 

LEKCJE CZYTANIA Z „TYGODNIKIEM POWSZECHNYM”

 

15.04 / środa       godz.11.00           Studio im. Romany Bobrowskiej

Lekcja czytania z Adamem Workowskim

czytamy "Sztuka etyki” Józefa Tischnera

 

21.04  / wtorek   godz. 11.00          Studio im. Romany Bobrowskiej

Lekcja czytania z Wojciechem Bonowiczem

czytamy "Demokracja jest przeciwna naturze” Leszka Kołakowskiego
 

 

jdruzynska/mat.pras
 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię