Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Obrazy Chaima Goldberga w Muzeum „I Remember”

  • Kultura
  • date_range Sobota, 2016.05.07 21:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:40 )
Twórczość jednego z najciekawszych artystów polskich żydowskiego pochodzenia, nazywanego polskim Chagallem znalazła się na stałej ekspozycji nowego krakowskiego Muzeum na Kazimierzu .

Purim parade. Ch.Goldberg. Fot.mat.pras Muzeum "I Remember"

mówi fundator i dyrektor Muzeum, syn artysty Shalom Goldberg
Obrazy Chaima Goldberga w Muzeum"I Remember" w Krakowie

Wystawy prezentujące prace żydowskich i polskich artystów dwudziestolecia międzywojennego, także te przybliżające sylwetki polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata ale przede wszystkim obrazy Chaima Goldberga, jednego z najciekawszych artystów polskich żydowskiego pochodzenia zobaczyć będzie można w nowo otwartym krakowskim Muzeum „I Remember” na Kazimierzu, przy ulicy Miodowej. Fundatorem i dyrektorem Muzeum jest syn artysty, Shalom Goldberg 

-  Muzeum ma przypomnieć twórczość Chaima Goldberga, ale także postaci tych, którzy w czasie wojny ratowali Żydów - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, Shalom Goldberg  

Muzeum, w zamyśle organizatorów, ma stać się ważnym punktem na polskim Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego. Jego misją jest - jak piszą  w zapowiedziach - stworzenie wielowymiarowej przestrzeni dla zdobywania wiedzy na temat sztuki żydowskiej w Polsce oraz kontekstu społecznego, w jakim funkcjonowała. W Muzeum planowane są równieź spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania literackie i wykłady.   

Na stałej ekspozycji docelowo ma zostać pokazanych blisko dwieście obrazów Chaima Goldberga.

Urodzony w Kazimierzy Dolnym artysta, syn miejscowego szewca odkryty został przypadkiem w 1931 roku przez doktora Saula Silbersteina, ucznia Zygmunta Freuda. Młody uczony zachwycony rysunkami 14 letniego wóczas Chaima, rekomenduje go polskim akademikom. Prace z uznaniem oceniają warszawski rzeźbiarz Henryk Kuna, czy znany krakowski artysta Zbigniew Pronaszko. Dzięki wsparciu fundatorów  Chaim zaczyna uczyć się w prywatnej Szkole L. Mehofferowej w Krakowie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie spotyka się z Xawerym Dunikowskim, Henrykiem Gotlibem czy Tadeuszem Pruszkowskim, który wywarł szczególny wpływ na młodego artystę .

Latem 1939 roku Chaim zostaje zmobilizowany m in. bierze udział w obronie Warszawy. Potem dostaje się do niemieckiej niewoli, z której udaje mu się uciec. Wraca do Kazimierza Dolnego próbując nakłonić rodzinę do ucieczki z okupowanej Polski. Najbliżsi odmawiają, zginą później w drodze do obozu najprawdopodobniej, Sobiboru. Z Kazimierza Dolnego wyjeżdża więc Chaim jedynie z przyszłą żoną, Rachelą. Wojnę spędza na terenie ZSRR, w Nowosybirsku. W 1946 roku Goldbergowie wracają do Polski. Artysta zaczyna malować i rzeźbić a dzięki stypendium ministerialnemu dostaje się do prestiżowej Ecole de beaux Arts (Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych) w Paryżu. Po powrocie ze stypendium wykonuje szereg prac na zlecenia państwowe m in. pomniki Mickiewicza i Puszkina odsłonięte w 1953 roku w Polanicy Zdroju. W 1955 roku składa wniosek o paszport  na wyjazd z rodziną do Izraela. Pod koniec lat 60. Glodbergowie z Izraela przenoszą się do Stanów Zjednoczonych. 

Chaim Goldberg zmarł 26 czerwca 2004 roku na Florydzie.

 

(życiorys artysty na podstawie wywiadu z S.Goldbergiem i mat.pras Muzeum)

 

Chaim Goldberg przez cale życie malował rodzinny Kazimierz Dolny. Kronikarsko malarski zapis dawnego małomiasteczkowego życia żydowskiego przyniósł artyście światowy rozgłos. Stał się czołowym reprezentantem malarstwa przedstawiającego nieistniejący świat żydowskich sztetli oraz czas holokaustu. Seria ponad stu obrazów powstała pod wpływem opowieści tych, którzy przeżyli Zagładę.  
Bardzo często obrazy Chaima Goldberga porównywane są z pracami Marca Chagalla, słynnego malarza żydowskiego z Witebska.

- Choć różnili się sposobem malowania to obaj czerpali z tego samego źródła, z tej samej tradycji -  mówi syn artysty Shalom Goldberg.

Prace Chaima Goldberga znajdują się w zbiorach m.in. w  Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Smithsonian Institute, National Collection of Fine Arts w Waszyngtonie, Museum of Art w San Francisco, Skirball Museum w Los Angeles, Museum Yad Vashem w Izraelu, Musée Petit Palais w Genewie, w Muzeum Narodowym i w POLIN - Muzeum Żydowskim w Warszawie.


 

Muzeum "I Remember/ Pamiętam" mieści się w Krakowie , w XVIII wiecznej  wyremontowanej kamienicy przy ulicy Miodowej 19. W niedzielę 8 maja  odbyła się uroczystośc otwarcia Muzeum. Wmurowano mezuzę we framugę drzwi wejściowych do Muzeum. W otwarciu udział wzięli m in polsko - amerykański rabin, chasyd izbicki Edgar Gluck,  krakowski rabin, amerykanin Avi Baumol, fundator Muzeum, syn artysty S.Goldberg wraz z małzonką , przedstawiciele społeczności żydowskiej z Krakowa, świata kultury.  

Godziny otwarcia:
niedziela, poniedziałek - 10:00–18:00
wtorek, środa, czwartek - 10:00–21:00
piątek - 10:00–15:00
sobota - 09:00–18:00

 

 

jdruzynska/mat.pras 

I remember - nowe muzeum na krakowskim Kazimierzu fot: Marek Lasyk
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię