- A
- A
- A
Nowa Cricoteka. PRZEWODNIK
12 września o godzinie 18.00 Cricoteka po raz pierwszy zaprasza do nowej siedziby przy ulicy Nadwiślańskiej 2-4 w Krakowie.Podczas uroczystości otwarcia gmachu Radio Kraków premierowo zaprezentuje słuchowisko "Lorda Kantora" wg tekstu i w reżyserii Mateusza Pakuły z Janem Peszkiem w jednej z głównych ról.
Zobacz: LORD KANTOR - premiera słuchowiska
Proponujemy Państwu krótki przewodnik po nowym muzeum.
Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora jako Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, jednocześnie gromadząc unikalne materiały dokumentujące działalność Teatru i jego założyciela. Cricoteka zajmuje się obecnie organizacją wystaw, spektakli, warsztatów oraz innych wydarzeń. Wydaje publikacje poświęcone sztuce i życiu Tadeusza Kantora.
W nowym budynku zaplanowano dwa główne nurty działalności Cricoteki. Pierwszy – związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi – ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Założenia te będą realizowane poprzez kolejne odsłony stałej ekspozycji oraz wystawy czasowe.
W 2006 w międzynarodowym konkursie architektonicznym wyłoniono koncepcję autorstwa IQ2 Konsorcjum (Wizja Sp. z o.o.- Stanisław Deńko, nsMoonStudio Sp. z o.o.- Piotr Nawara, Agnieszka Szultk, Kraków). W 2009 roku projekt Cricoteki otrzymał dofinansowanie na realizację zadania pn. z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środki na wkład własny pochodzące z budżetu Województwa Małopolskiego.
W grudniu 2009 roku podpisano umowę na realizację budowy z firmą Chemobudowa S.A.
Nowy budynek Cricoteki inspirowany jest dziełem Tadeusza Kantora (ambalaż, idea niemożliwego ). Ze zderzenia dwóch materii (jak w rysunku Tadeusza Kantora Człowiek niosący stół ) powstała przestrzeń łącząca nowoczesną architekturę z budynkami najstarszej w Krakowie elektrowni. W efekcie rewitalizacji powstał wielofunkcyjny budynek mieszczący przestrzenie wystawiennicze, Archiwum Cricoteki wraz z Czytelnią, Salę Teatralną, Salą Edukacyjną, Księgarnię oraz Crico-Cafe, usytuowaną na najwyższym piętrze budynku, skąd można podziwiać panoramę Krakowa. Zwiedzający mogą też zrelaksować się na placu przed budynkiem.
Tadeusz Kantor (1915 Wielopole Skrzyńskie – 1990 Kraków) - twórca awangardowy, malarz, rysownik, teoretyk sztuki, scenograf i reżyser, autor happeningów, jeden
z najwybitniejszych reformatów teatru XX w. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1939). W czasie okupacji założył Podziemny Teatr Niezależny, gdzie zrealizował inscenizacje Balladyny J. Słowackiego oraz Powrotu Odysa S. Wyspiańskiego. W 1955, wespół z Marią Jaremą i Kazimierzem Mikulskim, założył teatr Cricot 2.
W pierwszym okresie jego istnienia kolejne etapy artystycznych poszukiwań wyznaczały inscenizacje dramatów Witkacego: Mątwy (Teatr Autonomiczny, 1956), W małym dworku (Teatr Informel, 1961), Wariata i zakonnicy (Teatr Zerowy, 1963), Kurki Wodnej (Teatr Happeningowy, 1967), Nadobnisie i koczkodany (Teatr Niemożliwy, 1973). Od 1965 roku zrealizował wiele akcji artystycznych i happeningów, m.in.: Panoramiczny Happening Morski (1967) oraz Lekcja anatomii wedle Rembrandta (1968). W malarstwie nawiązywał i twórczo interpretował najnowsze nurty w sztuce światowej. W 1975 roku ogłosił manifest Teatru Śmierci, którego scenicznymi realizacjami były: Umarła klasa (1975), Wielopole, Wielopole (1980), Niech sczezną artyści (1985), Nigdy tu już nie powrócę (1988), Dziś są moje urodziny (1991) oraz cricotages. Tadeusz Kantor zmarł nagle w Krakowie
8 grudnia 1990 roku, w czasie pracy nad ostatnim spektaklem.
Teatr, Idee, Malarstwo, Rysunek
Punktem wyjścia dla znajdującej się w Sali Kantora w Nowym Budynku wystawy stałej jest stworzona przez Tadeusz Kantora kolekcja Cricoteki, na którą składają się rzeźby, obiekty, rekwizyty i przestrzenie sceniczne ze spektakli Teatru Cricot 2. Wystawa stworzona została z zamiarem prezentacji całości idei Teatru Cricot 2 rozwijanych w kolejnych 7 etapach działalności artystycznej Kantora.
Ponadto w całym budynku prezentowane są wybrane elementy pozostałych dziedzin twórczości artysty:
- na klatkach schodowych Nowego Budynku ukazano idee Kantora oraz wybrane elementy jego działalności performatywnej;
- we foyer w Starym Budynku (w sąsiedztwie Archiwum, Czytelni i Sali Teatralnej) znajduje się monitor prezentujący malarstwo Kantora.
Jego rysunkom poświęcona zostanie wystawa stała w Galerii-Pracowni przy ul. Siennej w Krakowie.
Wystawa stała Tadeusza Kantora
12 września 2014 – 15 marca 2015
Scenariusz przygotowany pod kierunkiem Dyrektor Cricoteki Natalii Zarzeckiej: Justyna Michalik, Małgorzata Paluch-Cybulska, Jan Raczkowski
projekt aranżacji plastycznej i scenografii: Robert Rumas Studio
projekt graficzny: Jakub de Barbaro
Wystawa prezentuje kolejne etapy rozwoju twórczości scenicznej Tadeusza Kantora według podziału opartego na wskazówkach samego artysty.
I. Podziemny Teatr Niezależny
II. Powstanie Teatru Cricot 2
III. Teatr Informel
IV. Teatr Zerowy
V. Teatr Happeningowy
VI. Teatr Niemożliwy
VII. Teatr Śmierci
Etapy te zostały zilustrowane komentarzami Tadeusza Kantora.
Uzupełnieniem wystawy są umieszczone w ścianach przestrzeni ekspozycyjnej monitory, zawierające materiały audiowizualne i fotograficzne, dostarczające szerszego kontekstu dla eksponowanych obiektów i związanych z nimi idei.
Posłuchaj Małgorzaty Paluch-Cybulskiej
Na różnych poziomach budynku można zapoznać się z wybranymi ideami i akcjami Kantora, które tak jak ambalaże czy Idea podróży przewijają się przez całą jego twórczość. Zaprezentowane tu przedsięwzięcia jeszcze dziś wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Anty-wystawa, Multipart, Pomniki Architektury Niemożliwej , wraz z najsłynniejszą akcją happeningową artysty, Panoramicznym Happeningiem Morskim , odsłaniają mniej znane oblicze jego twórczości.
Malarstwo
We foyer, w sąsiedztwie Archiwum, Czytelni oraz Sali Teatralnej, znajduje się monitor, na którym prezentowane jest malarstwo Tadeusza Kantora. Można tu obejrzeć wybór filmów poświęconych tej dziedzinie jego twórczości, a także cyfrową i drukowaną wersję pierwszego polskiego wydania albumu z jego obrazami, który artysta z wielką pieczołowitością przygotowywał pod koniec lat 80.
Rysunek
Na Galerię-Pracownię Tadeusza Kantora przy ul. Siennej, stanowiącą oddział Cricoteki, składają się dwa pomieszczenia. Pierwsze to pokój, w którym artysta mieszkał i tworzył w latach 1987-1990. Drugie to otwarta już po śmierci artysty galeria, w której Kantor planował stałą ekspozycję swoich rysunków. Kolekcja została zebrana przez autora, posegregowana w kilkadziesiąt grup odpowiadających kolejnym etapom jego twórczości i opatrzona tytułami. Cykl wystaw prezentujących unikalną kolekcję rysunków stanowić będzie dopełnienie kolejnych odsłon wystawy stałej twórczości Tadeusza Kantora w nowej siedzibie Cricoteki.
Wystawa będzie dostępna od 8 grudnia 2014 roku.
Nic 2 razy / Nothing Twice
12 września – 23 listopada 2014
Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Jaap Blonk, Ulla von Brandenburg, Marvin Gaye
Chetwynd, Guy de Cointet, Oskar Dawicki, Jens Hoffmann Mesèn, Tadeusz Kantor,
Shana Moulton, Paulina Ołowska, Teatr Opera Buffa, Quay Brothers, Michael
Portnoy, Jim Shaw, Catherine Sullivan, Joanne Tatham i Tom O’Sullivan
Kuratorka: Joanna Zielińska
Projekt graficzny: Noviki
Aranżacja wystawy: Robert Rumas Studio
Nic 2 razy jest pierwszym w Polsce wydarzeniem, realizowanym w ramach otwarcia
nowej siedziby Cricoteki, które na tak dużą skalę łączy w sobie wystawę z performansem.
Wezmą w nim udział współcześni artyści działający na styku teatru, sztuk wizualnych
i performatywnych. Projekt, będący rozwinięciem koncepcji Tadeusza Kantora, nie
tylko odnosi się do idei obiektów readymade czy sztuki zapożyczenia, ale podejmuje
również takie tematy jak archiwizacja, czy kolekcjonowanie tzw. sztuki żywej. Motywem
przewodnim będzie materialność performansu, teatralizacja samej przestrzeni
wystawienniczej, a także kwestia przedmiotu teatralnego oraz roli, jaką dzisiaj przypisują
mu artyści.
Zobacz: Bracia Janiccy gośćmi audycji "Przed Hejnałem"
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków
tel. (12) 421 69 75
Galeria – Pracownia Tadeusza Kantora
ul. Sienna 7/5, 31-041 Kraków
tel. (12) 421 32 66
https://www.cricoteka.pl/pl/
godziny otwarcia Cricoteki i Galerii – Pracowni Tadeusza Kantora:
wtorek - niedziela 11:00 – 19:00
poniedziałek – nieczynne
ceny biletów:
normalny - 10 zł
ulgowy - 5 zł
rodzinny - 15 zł
grupowy normalny - 5 zł
grupowy ulgowy - 3 zł
Bilet jest ważny rok od daty zakupu i upoważnia do jednorazowego wstępu na wszystkie wystawy w nowej siedzibie Cricoteki oraz zwiedzania Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora.
Projekt „Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - CRICOTEKA” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.
Otwarcie nowej siedziby Cricoteki odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Projekt Nic 2 razy / Nothing twice jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego
Partnerzy: Ambasada Królestwa Niderlandów, Muzeum Stedlijk w Amsterdamie, Krakowski Festiwal Teatralny Reminiscencje, British Council, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP Kraków, Radio Kraków, Tygodnik Powszechny, O.pl, Telewizja M, Magazyn SZUM
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:42
Diecezja Tarnowska pomaga dzieciom ze Strefy Gazy
-
07:24
Wilki znowu przestraszyły mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będzie dodatkowy odstrzał?
-
07:11
Brakuje mebli i drobnego sprzętu medycznego. Hospicjum w Stróżach prosi o pomoc
-
06:53
Skąd w Małopolsce wział się zespół cmentarzy zachodniogalicyjskich?
-
06:36
Oświęcim: policja zatrzymała 38-latka, który znęcał się nad córkami
-
06:19
W środę będzie zimno. W górach może spaść śnieg i deszcz ze śniegiem
-
06:07
Kamienica nie chce, Szczawie pomoże więc Ropa
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 13.11
-
22:30
Janusz Majewski kręcił tam sceny do filmu „Miłość w przejściu podziemnym”, a bibliofile polują na „białe kruki”. Przypadek Stefana Kamińskiego.
-
20:41
Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olkuszu. Winny... brak konkurencji
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze