Krakowskie Muzeum Etnograficzne nie traci kontaktu ze swoją publicznością. Podczas kwarantanny ogłosiło ankietę "Nasze życie w czasach zarazy" i mobilizuje widzów do tworzenia własnej, domowej kolekcji etnograficznej. - Muzealnicy zapraszają nas nie tylko do konsumowania, ale także do współtworzenia kultury - podkreślali jurorzy Marki Radia Kraków. 

"Nasze życie w czasach zarazy" - pod takich hasłem krakowskie Muzeum Etnograficzne prowadzi specjalne badania podczas pandemii. W ankiecie, ogłoszonej na stronie internetowej instytucji, wzięło już udział ponad 1250 osób. Kwestionariusz wzorowany jest na klasycznych badaniach wprowadzonych przez założyciela muzeum, Seweryna Udzielę. Składa się z ponad 40-tu pytań, których tematem jest życie codzienne ankietowanych. - Pytamy o sprawy fundamentalne, ale także o sprawy banalne - mówi Dorota Majkowska-Szajer z Muzeum Etnograficznego.

"Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do podzielenia się doświadczeniem życia w czasach pandemii. Stworzyło anonimowy kwestionariusz z konkretnymi pytaniami o naszą codzienność. To moment na chwilę refleksji nad tym, co dla nas w obecnej sytuacji jest ważne. 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela – wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest. To, co teraz widzisz, odczuwasz i, być może, zapisujesz, jest istotne.Dzieląc się z nami swoimi emocjami i spostrzeżeniami, pomożesz nam budować pamięć o tym niecodziennym czasie, która (w postaci kwestionariuszy) zostanie zdeponowana w zbiorach Muzeum." - zapraszają badacze.

jn