Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Muchomory" są już Krakowie

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2014.11.07 17:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:30 )
Trzy instalacje Maurycego Gomulickiego uznanego polskiego artysty: "Muchomory","Obelisk" i "Piramida" - staną w przestrzeni miejskiej Krakowa w ramach projektu "Wielokulturowość nie działa ? " Muchomory" podziwiać już można przed Nowohuckim Centrum Kultury

fot.Adam Gryczyński

mówi Maurycy Gomulicki
"Muchomory"

Pierwszą odsłoną  rozpoczętego rok temu projektu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena  "Wielokulturowość nie działa?  była konferencja naukowa na Uniwesytecie Jagiellońskim,  podczas której przedstawiciele nauki, sztuki i kultury  dyskutowali o tak dziś modnej  wielokuturowości społeczeństw  ale i o tym, że otwarcie  granic spwodowało zamiast otwartości na innych narastające akty nietolerancji, dyskryminacji. Dialog międzykulturowy został zagorożony. Zdaniem pomysłodawców projektu ten dialog jest nie tylko potrzebny, ale także jest możliwy poprzez sztukę.  

- My chcemy pokazywać przez projekty nasze, że kultura może łączyć - podkreślał w rozmowie z Radiem Kraków,  Robert Salisz  koordynator  projektu - może poprawiać nasze widzenie świata  i może w jakiś sposób nawet zasypywac podziały.

W styczniu 2014 roku ogłoszone zostały dwa międzynarodowe konkursy: muzyczny i filmowy (wideo-art), stawiające przed uczestnikami zadanie  stworzenia krótkich utworów, odwołujących się właśnie do tematu przewodniego projektu  - hasła "wielokulturowość nie działa? "

 7 listopda ogłoszone zostały wyniki.  I nagodę w konkursie muzycznym zdobył absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej , laureat wielu już kompozytorskich nagód 24-letni muzyk Ignacy Zalewski, który w swoim utworze "Coexistence"połączył różne stylistyki muzyczne.

W konkursie filmowym  I nagrode jury przynało Paulinie Koniuk, studentce  UAM  Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu , autorce animowanego filmu "Tłumiony Szept"
Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane podczas finałowych koncertów w  styczniu 2015 roku w Krakowie  i w norweskim Trondheim.

Muchomory, Obelisk i Piramidy - instalacje znanego artysty, grafika, fotografa, projektanta Maurycego Gomulickiego, które pojawią się w przestrzeniach miejskich Krakowa, są najbardziej widowiskową częścią projektu.

Pierwsza zakotwiczona jest silnie w świecie dziecięcych fantazji, dwie kolejne odwołują się pośrednio do starożytnego Egiptu.

Muchomory -  które już można ogladać przed Nowohuckim Centrum Kultury intersują mnie jako uniwersalna ikona fantazji - podkreśla w rozmowie z  reporterką Radia Kraków, Gomulicki - jako coś co istnieje w ikonografii na całym świecie. Jest pewien radosny potencjał w muchomorze  [...] to nie jest tylko instalacja estetyczno symboliczna, nie jest to tylko zdarzenie wizualne, ale ma ona także mminimalny aspekt praktyczny,  że można się schronić pod nim przed palącym słońcem, przed deszczem...  

Obelisk - wertykalna, quasi monolityczna rzeźba  "nawiązuje do klasycznej formy egipskiego obelisku, który zadomowił się już na dobre w tradycji zachodniej - pisze  Gomulicki  o swojej pracy.

Obiekt jeszcze w tym roku stanie w okolicach  ICE - Krakowskiego Centrum Kongresowego

Piramida  - instalacja prosta, uniwersalnie czytelna, monolityczna antyczna , a takze świetnie korespondująca z obecnością patosu w realiach Krakowa ( Wawel, grobowce królewskie, Kopiec Kościuszki)
Odsłona Piramidy wiosną 2015 roku

We wszystkich  trzech projektach, kolor jest elementem kluczowym- wyjaśnia artysta. Nigdy dość koloru na polskiej ulicy.

 

Przypomnjmy,  że  w maju 2013 roku w Krakowie  prezentowana była na Plantach  instalacja Maurycego Gomulickiego "Bestia". Cytrynowy wąż  po niecalym tygodniu prezentacjii w okolicach Bunkra Sztuki został zdewastowany przez wandali.

Nadal można podziwać "Melancholię" bryłę nawiązującą do grafiki Albrechta Durera autorstwa Gomulickiego pokazywną w ramach działań Galerii BWA w Tarnowie w Parku Strzeleckim.

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/tarnow-nowa-rzezba-w-parku-strzeleckim-zdjecia/

 

 

jdruzynska


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię