- A
- A
- A
Magdalena Abakanowicz w Galerii Starmach
Na wystawie zobaczyć słynne abakany - prace, które zrewolucjonizowały język rzeźby w latach 60. XX wiekuNazwisko Magdaleny Abakanowicz zna każdy miłośnik sztuki. Jedna z tych, wciąż niewielu polskich artystek, którym udało się zrobić międzynardową karierę. Na dodatek w czasach realnego funkcjonowania żelaznej kurtyzny.
Sztuka Abakanowicz kojarzy się przede wszystkim z rytmicznie powtarzanymi postaciami ludzkimi, nazywanymi przez artystkę najczęściej - tłumami, figurami lub plecami. Ale prawdziwy początek jej kariery, m.in Grand Prix na Biennale w Sao Paulo w Brazylii to abakany.
W latach 60. Magdalena Abakanowicz intensywnie pracowała nad rozwojem tkaniny artystycznej. Szybko zerwała z klasycznym kanonem gobelinu. Stopniowo uniezależniała swoje tkaniny od ściany i nadawała im coraz bardziej indywidualny charakter. W połowie lat 60. ostatecznie skrystalizowała swoje poszukiwania.
Abakany czyli tkane, sizalowe rzeźby posiadają wieloznaczne kształty, intrygującą fakturę oraz oryginalne wykończenie. Abakanowicz przełamała w nich wszystkie schematy myślenia o tkaninie i ukazała swój rzeźbiarski punkt widzenia.
Abakany zazwyczaj powstawały w trzech podstawowych kształtach: owalnym, prostokątnym i w formie ubrań. Stały one w opozycji do tradycji tkackiej. Tkanina zyskała miano pełnoprawnej dyscypliny sztuki, a nie rzemiosła jak do tej pory.
Artystka pisała: Abakany drażniły ludzi. Były nie w porę. W tkactwie: gobelin francuski, w sztuce: pop-art i sztuka konceptualna, a tu magiczne, skomplikowane, ogromne… Obcy język. (…) Nie chciałam tłumaczyć Abakanów. Miały mówić za siebie. Nie mogłam werbalizować ich tajemnic. To było znów wbrew modzie. A jednak Abakany spowodowały rewolucję w tkactwie, stały się szkołą, kierunkiem na całym świecie.
Wystawa w Galerii Starmach prezentuje bardzo różnorodne pod względem formalnym Abakany oraz dwie nieco wcześniejsze tkaniny naścienne, pochodzące z lat 60. Mocną stroną wystawy jest ciekawa aranżacja przestrzenna.
Wystawie towarzyszy obszerny katalog, który zawiera tekst Julity Delugi oraz wywiad z asystentką Magdaleny Abakanowicz – Stefanią Zgudką, ilustrowany fotografiami z archiwum artystki. Katalog obejmuje reprodukcję wszystkich pokazanych na wystawie Abakany oraz tkanin a także zdjęcia z ekspozycji w Galerii Starmach
Kurator wystawy: Julita Deluga
Wystawa czynna do 26 lutego 2016
jn/materiały prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
19:00
Jazzowy bazar. Audycja z 21.11.2024 r.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
17:48
Terapie nowotworów z wykorzystaniem promieniowania neutronowego
-
17:44
Co jest w ziemi? Sąd: aktywiści mają prawo poznać wyniki badania gleby wokół nowohuckiego kombinatu
-
17:15
Radosław Sikorski w Chrzanowie: "Połączę i pogodzę Polaków"
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze