Książka września została wybrana. To reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej pt. Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. wydana przez Czarne.
Polska reporterka idzie śladami historii Ku Klux Klanu i trafia do jak najbardziej współczesnej i aktualnej wersji tej rasistowskiej organizacji. Kim są współcześni członkowie Klanu? Czym kierują się przystępując do niego? Jak radzą sobie w nowoczesnym świecie? W Pasie Biblijnym w południowych stanach USA nie takie rzeczy są możliwe - udowadnia autorka, której udaje się wziąć udział w Zjeździe Partii Rycerzy Klanu w Arkansas. Ta książka to również wstrząsający dokument, przypominający historię powstawania Klanu.
Dużo w tym reportażu aktualnych, groteskowych wątków, ważna jest współczesna warstwa, ale trzeba podkreślić, że jest w nim bardzo dużo historii, a te opowieści z przeszłości są potworne i drastyczne. Małgorzata I. Niemczyńska.
To jest też opowieść o społeczeństwie amerykańskim , a my przekonujemy się przy każdej z tych historii, że jesteśmy częścią wspólnoty ignorancji. Marcin Wilk.
Nie wiem czy jest jakaś nadzieja dla tych rasistowskich Amerykanów. A na dodatek takich rasistowskich Polaków jest coraz więcej i mimo skoku cywilizacyjnego i technologicznego rasizm ma się bardzo dobrze. Anna Marchewka.
Pozostałe nominowane tytuły:
Sylwia Chutnik, Joanta, Znak
To powieść jednej z najoryginalniejszych polskich pisarek. Historia opowiedziana mocnym, barwnym językiem, równocześnie poruszająca i bolesnie dotykająca. Warszawski Żerań, rodzinne życie na marginesie, lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, czyli okres polskiej transformacji, z którego nie wszystkim udało się wyjść z sukcesami. Tytułowa Jolanta do tego świata nie pasuje, a jej historia wcale nie jest odosobniona.
Tahar Ben Jelloun, Co to jest islam. Książka dla dzieci i dorosłych. Przełożyły Dorota Zańko i Helena Sobieraj. Karakter
Marokański autor, jeden z najbardziej znanych pisarzy pochodzenia arabskiego, daje nam bardzo potrzebną i niezwykle aktualną lekcję. W klarownych odpowiedziach na proste, zadawane przez dziecko pytania, opowiada o historii islamu, porządkuje pojęcia, tłumaczy odłamy i doktryny. Ta część powstała po rozmowach, które prowadził autor ze swoją córką po zamachach z 11 września 201 roku. W drugiej części znajdziemy niepublikowane dotąd teksty komentujące ostatnie wydarzenia związane z fundamentalizmem religijnym.
Skład jury: Anna Marchewka, Małgorzata I. Niemczyńska, Marcin Wilk i prowadząca program Barbara Gawryluk.