- A
- A
- A
Festiwal Conrada 2017
23 października rozpoczyna się w Krakowie wielkie międzynarodowe święto literatury – Festiwal Conrada. Przypominamy, że Akademia Pisarzy, działająca przy jednym z najważniejszych wydawnictw anglosaskich na świecie „Penguin Random House” uznała Festiwal Conrada za jeden z 20 najważniejszych festiwali literackich na świecie, w których każdy miłośnik książek powinien wziąć udział.21 października, dwa dni przed inauguracją Festiwalu Conrada, na Rynku Głównym znów stanęły wielkoformatowe litery układające się w napis KRAKÓW MIASTO LITERATURY UNESCO. W tym roku nawiązują do Roku Awangardy i dzieł polskich futurystów. Przestrzenny projekt autorstwa Tomka Budzynia wykorzystuje oryginalne grafiki Władysława Strzemińskiego, sięga po gładkie plamy barwne i trójwymiarowe elementy graficzne, a swoim wyglądem nawiązuje do typografii z epoki. W ten sposób Kraków czci 4. już rocznicę otrzymania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Wielkoformatowe litery zostaną na płycie Rynku do niedzieli (29 października).
Co nas czeka w tym roku? Dyskusje, debaty, lekcje czytania, pokazy filmów, koncert, wręczenie Nagrody Conrada i przede wszystkim: możliwość spotkania ze znakomitymi gośćmi – pisarzami i krytykami z Polski i zagranicy.
Festiwal Conrada Dzień Czwarty - PROGRAM
10:00 Setka wspaniałych. Warsztaty z Zofią Dzierżawską
11:30 Lekcja czytania z Michałem Pawłem Markowskim
13:00 Dlaczego ludzie nie lubią księgarń? Spotkanie z Jorgem Carriónem
14:00 Spotkanie z Martinem Widmarkiem
14:15 SAGA. Warsztaty pisania dla seniorów. Kubisiowska
14:30 Jak się żyje w małym mieście? Bałuk | Grabowska | Podbielska | Szczygieł
16:00 Ruch myśli. O pisarstwie Stanisława Lema
16:00 Obcy na własnej ziemi. Spotkanie z Arlie Russell Hochschild
16:00 10 lat Rymsa. Olbrycht | Lipczyńska | Wilk
17:00 Lasse, Maja & Martin. Spotkanie z Martinem Widmarkiem
18:00 Rejwach. Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem
18:00 Świat po katastrofie. Spotkanie z Hugh Howeyem
18:30 Sendlerowa. W ukryciu. Spotkanie z Anną Bikont
18:30 Do czego pisarzowi potrzebna jest fotografia? Czaja | Nowicki | Francuz
19:00 Opowieść ze strefy Schengen. Spotkanie z Andrijem Kurkowem
19:00 Początek. Spotkanie z Danem Brownem
20:00 Przezroczyste meczety. Spotkanie z Nilüfer Göle
21:30 Miłość na bagnach. Spotkanie z Michałem Witkowskim
21:30 Kod Da Vinci
Podczas siedmiu festiwalowych dni w Pałacu Czeczotka można będzie spotkać blisko stu znakomitych gości. Wśród tegorocznych gwiazd znaleźli się m.in: Serge Bloch – ilustrator nowej obrazkowej wersji Biblii, który opowie festiwalowej publiczności o tym, jak powstawała ta nowatorska literacko-graficzna forma, uznana za jedno z literackich objawień tego roku. Francuski filozof Marc Crépon będzie zastanawiać się, czy w świecie nienawiści możliwa jest nadzieja. Dlaczego ludzie mogą nie lubić księgarń? – takie pytanie, na festiwalu literackim brzmiące przewrotnie, będzie nas z kolei nurtować podczas spotkania z hiszpańskim pisarzem Jorgem Carriónem. Z publicznością spotkają się także m.in. francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz Éric-Emmanuel Schmitt, doskonale znana bywalcom festiwalu szwedzka pisarka Agneta Pleijel, autorka m.in. wydanej w tym roku powieści Wróżba. Wspomnienia dziewczynki, a także wybitna amerykańska socjolożka Arlie Russel Hochschild, której książka Obcy we własnym kraju została zaliczona przez „New York Times” do grona sześciu dzieł pozwalających zrozumieć zwycięstwo Trumpa.
Po raz pierwszy Kraków odwiedzi także Siri Hustvedt, która m.in. wygłosi wykład mistrzowski w ramach wieńczącej festiwal uroczystej gali Nagrody Conrada. Zaproszenie do Krakowa przyjęli w tym roku także m.in.: Hugh Howey – amerykański pisarz science fiction, twórca bestsellerowej serii powieściowej Silos, Sacha Batthyany – autor biograficznej opowieści A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945. Dzieje mojej rodziny, Lukas Bärfuss – uznawany za jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych prozaików i dramaturgów swojego pokolenia oraz irańska pisarka Goli Taraghi, która weźmie udział w dyskusji z Mahmoudem Hosseinim Zadem o perskich opowieściach, a także Jean-Ulrick Désert, haitański artysta wizualny i konceptualny, którego prace można już obejrzeć na wystawie Nowy region świata w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
Swoją obecność, na festiwalu, mocno zaznaczy również literatura polska. Na czas trwania Festiwalu Conrada przypadnie premiera nowego przekładu jednego z najsłynniejszych dzieł Josepha Conrada: Heart of Darkness, spolszczonego przez Jacka Dukaja. Stanie się ona pretekstem do rozmowy o aktualności Conradowskiej wizji zła. Wezmą w niej udział, obok Dukaja, tłumacze: Magda Heydel i Maciej Świerkocki. O potrzebie pisania biografii opowie Monika Piątkowska, autorka biografii Bolesława Prusa. O społecznej funkcji literatury, podczas debaty „Lektura za kratami, dyskutować będą Wojciech Brzoska, Sylwia Chutnik, Maria Dąbrowska i Mikołaj Grynberg, prof. Michał Paweł Markowski poprowadzi „Lekcję czytania” dla więźniów w krakowskim Areszcie Śledczym, Magdalena Grzebałkowska wraz z reżyserem Marcinem Borchardtem i Katarzyną Łęcką porozmawiają o rodzinie Beksińskich, a Olga Tokarczuk opowie o swojej przeniesionej przez Agnieszkę Holland na duży ekran powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych. Gośćmi festiwalu będą także Dorota Masłowska – prozaiczka, dramaturg, piosenkarka i felietonistka, Maciej Zaremba Bielawski – szwedzki dziennikarz i reportażysta polskiego pochodzenia, Wojciech Orliński – autor długo wyczekiwanej biografii Lem. Życie nie z tej ziemi, Michał Witkowski ze swoją nową powieścią Wymazane, Wioletta Grzegorzewska – prozaiczka i poetka, nominowana w tym roku do nagrody The International Man Booker Prize oraz Klementyna Suchanow – redaktorka i tłumaczka, znawczyni twórczości i biografii Witolda Gombrowicza, autorka książki Gombrowicz. Ja, geniusz. Drugiego dnia festiwalu zaplanowano natomiast spotkanie z udziałem Krzysztofa Globisza, Marty Ledwoń i Zuzy Skolias – „Wielorybostan”. To wykreowany przez dramaturga Mateusza Pakułę, reżyserkę Evę Rysovą oraz aktorki i aktorów Teatru Łaźnia Nowa świat, w którym człowiek traci swoją moc.
Festiwal Conrada to również liczne wydarzenia towarzyszące: pasma filmowe, wydarzenia dla dzieci, koncerty, warsztaty i spotkania branżowe. Ostatniego dnia festiwalu podczas finałowej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków poznamy również laureata tegorocznej edycji Nagrody Conrada, przyznawanej najlepszemu debiutantowi. Tradycyjnie już, równolegle z festiwalem odbywać się będą Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.
Szczegóły programu można znaleźć TUTAJ.
Mat.prasowe organizatra/wm
Komentarze (0)
Najnowsze
-
05:59
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.11
-
21:04
Ludowcy poprą w wyborach prezydenckich Szymona Hołownię?
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze