Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Cykl literackich słuchowisk na antenie Radia Kraków!

  • Kultura
  • date_range Środa, 2017.09.13 11:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:52 )
Premiera słuchowiska poświęconego Wisławie Szymborskiej już 30 września.

Anna Radwan interpretuje wiersze Wisławy Szymborskiej, fot Marek Lasyk

„Kobiety, którymi nie byłam”. Nagrania do nowego cyklu słuchowisk Radia Kraków

Radio Kraków i Fundacja Miasto Literatury zapraszają na cykl słuchowisk poetyckich „Do ucha”, którego premierowe odsłony czekają nas już tej jesieni. Do końca bieżącego roku na antenie Radia Kraków usłyszymy 4 słuchowiska poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

W ramach cyklu „Do ucha” w 2017 r. powstaną 4 oryginalne, autorskie słuchowiska poświęcone twórczości jednych z najważniejszych postaci polskiej poezji: Aldony Kopkiewicz spotkanie z wierszami Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Franaszka poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, Marty Eloy Cichockiej, w którym zabrzmi poezja Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i wreszcie poetycki głos Krzysztofa Siwczyka, który ukaże piękno wierszy Czesława Miłosza.

Pierwsze z nich, słuchowisko Aldony Kopkiewicz pt. „Kobiety, którymi nie byłam” poświęcone jest twórczości Wisławy Szymborskiej. Usłyszymy w nim Annę Radwan w roli Poetki oraz Małgorzatę Gałkowską, Aldonę Grochal, Paulinę Puślednik, Dorotę Segdę i Annę Tomaszewską. Wielobarwnym portretom kobiet w wierszach Noblistki towarzyszyć będzie muzyka Marcina Olesia. Premiera już 30 września.

Słuchowisko poświęcone Zbigniewowi Herbertowi wyreżyseruje Ewa Ziembla, wszystkie pozostałe Tomasz Cyz. Umuzycznią je m. in. Marcin Oleś i Janusz Stokłosa. W kolejnych nagraniach wezmą udział m. in. Dominika Bednarczyk Ewa Kaim, Radosław Krzyżowski i Grzegorz Mielczarek.

Pomysłodawcy cyklu, Olga Brzezińska i Tomasz Cyz, tak mówią o projekcie: „W obliczu zubożenia języka, którym posługujemy się na co dzień, w świecie, dla którego z coraz większym trudem znajdujemy sposoby opisu, poezja przychodzi z pomocą. Przekonani, że „Słuchowisko to proces, który zaczyna autor a finalizuje słuchacz”, jak  pisał Wolfgang Hildesheimer, chcemy zbudować pomost pomiędzy poetą a odbiorcą. Teatr radiowy, który proponujemy, to nasz wkład w subtelną siłę oddziaływania poezji.”

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

jn

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię