Pierwszy z nich ma pomóc w utrzymaniu miejsc pracy poprzez udzielenie specjalnego bonu wypłacanego przez 3 miesiące. Drugi - zapewnienie funduszy na utrzymanie płynności finansowej firm.

Przesiębiorcy mogą korzystać także ze specjalnej infolinii. Będzie tam można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące form wsparcia, warunków ich udzielania i koniecznych dokumentów.

Formy wsparcia firm, o których mowa w pakiecie Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej:

1. Dotacje z tytułu rekompensaty dla przedsiębiorstw, które odnotowały wyraźny spadek obrotów:

Założenia pakietu dotacyjnego:

  • brak ograniczeń sektorowych;
  • konieczność wykazania, że przedsiębiorstwo nie znajdowało się w trudnej sytuacji finansowej na dzień 31.12.2019;
  • prosty mechanizm wdrożeniowy, prosty wniosek o wsparcie, ograniczony do informacji niezbędnych, aby zapewnić zgodność z prawem,
  • brak konieczności tworzenia rozbudowanych projektów przez wnioskujące podmioty;
  • najprawdopodobniej mechanizm będzie obsługiwany przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, ale prosimy tam nie dzwonić po informacje na obecnym etapie.
  1. Pożyczki na cele obrotowe

Założenia pakietu pożyczkowego:

  • bardzo niskie oprocentowanie pożyczek;
  • możliwość przeznaczenia pożyczki wyłącznie na cele obrotowe, bez konieczności finansowania z niej działań rozwojowych (inwestycji);
  • obsługę przez operatora wskazanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Środki finansowe na ten cel już są na rachunkach w BGK. Dalszy etap to dopracowanie produktu finansowego (również musi być oparty o program pomocowy) oraz wyłonienie pośrednika finansowego.

 

Pierwsze przelewy już trafiły na konta przedsiębiorców. To pieniądze pochodzące z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tak zwanego świadczenia postojowego. Tylko w Małopolsce do tej pory wypłacono już ponad 38 i pół miliona złotych, które trafiły do ponad 19 tysięcy przedsiębiorców i osób zatrudnionych na umowach cywilno- prawnych. Jak wyjaśnia Anna Szaniawska - rzeczniczka krakowskiej delegatury ZUS, ze świadczenia postojowego można skorzystać trzykrotnie.

Dodatkową pomocą jest zwolnienie ze składek dla małych firm zatrudniających nie więcej niż 9 osób oraz zwolnienie z połowy normalnej wysokości składki dla przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 49 osób.

Na pieniądze poczekają na pewno mikroprzesiębiorcy, którzy w Powiatowych Urzędach Pracy ubiegają się o niskooprocentowaną pożyczkę do 5 tysięcy złotych. Co ważne, po trzech miesiącach od złożenia wniosku i podpisania umowy na udzielenie pożyczki można ubiegać się o jej umorzenie. Aby to zrobić należy złożyć kolejny wniosek. Jest jednak jeden haczyk - problemy ze sprawną obsługą dokumentacji.

Do Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego - wnioski spływają lawinowo w formie tradycyjnych druków dostarczonych osobiście do jednostek jak i dokumentów przesyłanych poprzez platformy cyfrowe. Dziennie to nawet.... tysięcy wniosków, a każdy z nich musi przejść przez ręce urzędnika, który wprowadzi je do osobnego systemu. Jak informują pracownicy - z tą pomocą jest dość sporo błędów, bo wiele wniosków zawiera błędy, a to powoduje konieczność poprawiania dokumentów. Część z nich jest składana w nieodpowiednich jednostkach, co znacznie spowalnia obsługę tej formy pomocy.  

Po weekendzie majowym z pomocą ruszają władze województwa małopolskiego. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na finansowe wsparcie, które ma pomóc w utrzymaniu istniejących już etatów oraz utrzymaniu płynności finansowej firmy.

Dodatkowo, władze województwa małopolskiego uruchomiły specjalną infolinię dla przedsiębiorców. Od poniedziałku do piątku konsultanci dyżurujący przy telefonie udzielą nie tylko wszelkich niezbędnych informacji o formach pomocy, doradzą z której warto skorzystać i w jaki sposób wypełnić wniosek.

Warto też pamiętać o samorządowych programach Pauza działających między innymi w Krakowie czy Tarnowie. W ramach tych działań krakowski magistrat zaproponował trzymiesięczne ulgi dotyczące zniesienia opłat za wjazd do strefy igraniczonego ruchu, czynsze w gminnych lokalach i podatki. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na Krakowskim Portalu Podatnika.

 

Wszystkie informacje o działaniach i ułatwieniach przygotowanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego na rzecz beneficjentów środków UE w sytuacji zagrożenia koronawirusem dostępne są na stronie RPO Malopolska lub pod nr infolinii tel. (12) 616 06 16.

 

 

(Joanna Orszulak/malopolska.pl/jp)