Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Efekt motylka" Jarosława Szmidta - emocjonalny rollercoaster na 60. KFF

Chciałabym być prawdziwym dużym dzieckiem - usłyszał pewnego dnia w telewizji z ust 7-letniej Zuzi, która zbierała pieniądze na terapię w Stanach Zjednoczonych. Nie mógł przestać o niej myśleć. Chciał pomóc w leczeniu dziecka cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną, ale też jako filmowiec chciał pokazać tę historię innym. A ponieważ filmy kręci się z pasji, zaangażował w projekt cały swój czas, siły i prywatne środki. Po 3 latach trafił na świetnego producenta, który po obejrzeniu krótkiego materiału, zdecydował: wchodzę w to. A potem do tej dwójki: reżysera i operatora Jarosława Szmidta oraz producenta Kamila Przełęckiego dołączyli kolejni twórcy urzeczeni siłą i odwagą małej Zuzi, która z przekonaniem mówi "Bo jak się nie da, to się da". Jan A. P. Kaczmarek stworzył piękną muzykę, a Bartosz Pietras tak zmontował 100 h nakręconego materiału, że film ogląda się jak trzymającą w napięciu fabułę. Tyle że historia dzielnej Zuzi jest prawdziwa i wciąż trwa. Posłuchajcie rozmowy i zobaczcie film "Efekt motylka"! Ostrzegamy, paczka chusteczek może nie wystarczyć.

Zuzia Macheta i Jarosław Szmidt, archiwum prywatne reżysera

Posłuchaj rozmowy Sylwii Paszkowskiej z Jarosławem Schmidtem
Efekt motylka - zdjęcia z planu

Efekt motylka (opis festiwalowy filmu)

Autor filmu z najbliższej odległości obserwuje walkę o życie siedmioletniej Zuzi, cierpiącej na niezwykle rzadką genetyczną chorobę. Jej skóra, wrażliwa niczym skrzydło motyla, rozpada się przy najlżejszym dotknięciu. Jedyną szansą na zmniejszenie cierpień dziewczynki jest kosztowna operacja w USA, która jednak wiąże się z dużym ryzykiem. Kamera rejestruje przejmujące chwile rozpaczy i przebłyski nadziei rodziców, którzy próbują jakoś przetrwać ten emocjonalny rollercoaster. Ale największe wrażenie robi w tym filmie sama Zuzia, bardzo „po dorosłemu” świadoma swojej sytuacji.

Poniżej: spotkanie z bohaterami filmu, rodziną państwa Machetów i reżyserem, Jarosławem Szmidtem na 60. KFF

 

 

Jarosław Szmidt, archiwum prywatne reżysera

Jarosław Szmidt, archiwum prywatne reżysera

Jarosław Szmidt

Operator obrazu i reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W 2011 roku jako operator, autor scenariusza i reżyser zrealizował pełnometrażowy film dokumentalny „Jan Paweł II Szukałem Was”, który w polskich kinach obejrzało 390 tys. widzów. Doświadczenie zawodowe zdobywał przy realizacji ponad kilkuset odcinków popularnych polskich seriali. W 1997 roku pracował jako II asystent reżysera na planie filmu „Jakob the Liar” (reż. Peter Kassovitz), gdzie był jednym z najbliższych współpracowników Robina Williamsa. Jako reżyser zrealizował kilka fabularnych etiud filmowych, oraz kilka filmów dokumentalnych, które były emitowane w Telewizji Polskiej. Filmografia: „Śmierć miasta” (2004), „Miasto w ogniu” (2004), „Pielgrzym miłości” (2011), „Jan Paweł II Szukałem Was” (2911), „Polski Liwiusz” (2012), „Efekt motylka” (2020).

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię