Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.4.09.2016 r.

fot.Florstein(WikiPhotoSpace) Wikipedia

Matematyk JAN PTASZYCKI (1854 – 1912) był Polakiem, który karierę zrobił w PETERSBURGU na tamtejszym Uniwersytecie. W 1894 r. został zagranicznym członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w KRAKOWIE.

Dziś jest zapomniany, nawet w polskim środowisku matematycznym. Sylwetkę Jana Ptaszyckiego oraz jego dorobek przypomina dr DANUTA CIESIELSKA z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, która zastanawia się czy był on spokrewniony z Tadeuszem Ptaszyckim (1908 – 1980), architektem i urbanistą, głównym projektantem Nowej Huty. Posłuchaj!

 


 

 

Fragment muru kamiennego średniowiecznego zamku w Czudcu. Widoczne trzy etapy budowy muru z kamieni o różnej wielkości.

 

 

CZUDEC do 1935 r. był miasteczkiem. Teraz jest wsią, siedzibą gminy w powiecie strzyżowskim na Podkarpaciu.

Na wzgórzu nad doliną Wisłoka stał niegdyś zamek, zniszczony w 1657 r. podczas najazdu księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego.

Prawie zupełnie zapomniany zamek od kilku lat jest badany przez archeologów, którym towarzyszył tego lata mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI. Posłuchaj!

 

 


 

Czeski uczony, anatom i fizjolog, JAN EVANGELISTA PURKYNYE (1787 - 1869) był pionierem w dziedzinie eksperymentalnej fizjologii i histologii. W latach 1823–50 był profesorem uniwersytetu we Wrocławiu, gdzie w 1839 r. założył pierwszy niemiecki instytut fizjologiczny. Wprowadził termin „protoplazma”, a wiele odkryć Purkyniego nosi jego imię.

Posłuchaj prof. JANUSZA SKALSKIEGO z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię