Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny w Dolinie Karpia

Na nieco ponad tydzień przed Wigilią, kiedy na zdecydowanej większości polskich stołów króluje karp Przystanek Kuliarny zawitał do małopolskiego królestwa karpia - Doliny Karpia. W Zatorze właśnie rozpoczął się Zatorski Jarmark Karpiowy, który potrwa do przyszłej niedzieli. A karp to nie byle jaki bo jako jedyny nosi miano KRÓLEWSKIEGO. Skąd takie miano i dlaczego karp nie jest w herbie Zatora opowiadali Mariusz Makuch, burmistrz Zatora i Maria Fila, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej.

Na ile sposobów można przyrządzić świeżego karpia, co w sobie ma takiego karp zatorski, że tak niezwykle smakuje i dlaczego wyjątkowy zatorski specjał czyli karp wędzony sam rozpływa się w ustach zdradzali Franciszka Jarosz – Przewodnicząca wszystkich Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Gminy Zator i Franciszek Sałaciak Przedsiębiorca, prezes Stowarzyszenia Doliny Karpia.

Karp stał się znakiem rozpoznawczym Zatora. I jak przyznały Maria Fila, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej i  Elżbieta Mostowik – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Doliny Karpia w Zatorze wokół karpia "wszystko się kręci" i to bynajmniej nie tylko przed świętami Bożego Narodzenia.

W Przystanku Kulinarnym jak zwykle gościła też Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem z nieodłączną książką.

A na koniec Pani Franciszka Jarosz i Pani Maria Herma zdradziły kilka tajemnic z karpiowej kuchni, w tym przepis na słynnego karpia po zatorsku.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię