Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Przed hejnałem" z Zakopanego o Borze na Czerwonem

Swoją nazwę zawdzięcza glonowi, który jesienią czerwienieje. Jego torfowiska chronią kotlinę orawsko-nowotarską przed suszami i powodziami, bo są świetnym magazynem wody. Mogą być też pułapką dla pracujących tu leśników - niejeden z nich zgubił w tym torfie buty...

Bór na Czerwonem. Zdjęcie dzięki uprzejmości nadleśnictwa w Nowym Targu.

W Borze na Czerwonem

Zobacz także: Długi weekend w Zakopanem? Odwiedź plenerowe studio Radia Kraków na Krupówkach!

Bór na Czerwonem jest perłą przyrody nie tylko w skali Polski, ale i Unii Europejskiej. Został włączony do sieci Natura 2000. Pierwotnie miał zaledwie 2 hektary, obecnie zajmuje ich ponad 114. Po terenie rezerwatu prowadzi ścieżka edukacyjna. Wędrując wygodną drogą przez sosnowy las oraz drewnianym pomostem dostosowanym dla potrzeb osób niepełnosprawnych, dotrzeć można do platformy widokowej, z której rozpościera się efektowny widok na kopułę torfowiska oraz Tatry.

"Bór na Czerwonem" to przyrodnicza perła na Podhalu. Z wielką przyjemnością  zachęcamy Państwa do wyruszenia w przyrodniczą podróż...Naszymi przewodnikami będą: Barbara Michalska i Krzysztof Przybyła z Nadleśnictwa Nowy Targ. 

Opowiedzą nam m.in. czy "borówka pijanica" jest halucynogenem, skąd się bierze wyjątkowy zapach trofowiska i czy natura sama sobie poradzi - bez ingerencji leśników i przyrodników.

Zapraszamy po godzinie 10.00!

Plenerowe studio Radia Kraków na Krupówkach
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię