Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dzieci czytają, ale młodzież już nie

Przed hejnałem: jak zachęcić najmłodszych do czytania?

fot. SXC


Czy w ogóle można oderwać ich od komputerów i innych elektronicznych gadżetów? Magdalena Wadowska rozmawiała dziś o tym z autorami książek dla dzieci Barbarą Gawryluk, dziennikarką Radia Kraków i Łukaszem Dębskim .

2 kwietnia przypada rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Z tego powodu w 1967 r. ustanowiono ten dzień Międzynarodowym Dniem Książek dla Dzieci.



– Nie jest źle – mówił Dębski o czytelnictwie wśród dzieci i młodzieży. Prozaik, scenarzysta, autor licznych książek dla dzieci i dorosłych w kawiarni Cafe Szafe, prowadzonej z Anną Kaszubą-Dębską u zbiegu ulic Felicjanek i Małej, organizuje liczne spotkania i imprezy literackie także dla małych czytelników. Jest również dyrektorem Festiwalu Literatury dla Dzieci. – Jeśli przybywa tytułów i są coraz doskonalsze, to świadczy to o tym, że ktoś to kupuje i czyta.



Dzieci czytają na pewno w tej chwili więcej. Myślę, że też dzięki rodzicom, którzy im te książki kupują, zabezpieczają, czytają na głos – mówiła dziennikarka, autorka książek i tłumaczka. – Z młodzieżą jest gorzej. Zawsze przychodzi kryzys czytania, prędzej czy później.



Brakuje książek dla dzieci, które przeżywają kryzys czytania, czyli gimnazjum – dodała Gawryluk.



Według wyników sondażu, którego wyniki opublikowano kilka lat temu w biuletynie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dzieci w pierwszej kolejności kupiłyby komputer, dopiero na drugim miejscu znalazła się książka . – Jest jeszcze wersja książki na komputer, czyli coś, co jest w środku – mówiła Gawryluk. – Na ogół dziecko ma już komputer, ma ewentualnie tablet – dodał Dębski. – Jeśli chodzi o czytelnictwo e-booków, to z tym jest słabiej. To zaskakujące, bo rynek książki dla dzieci jest bogaty i się świetnie rozwija, natomiast płacenie za treści w internecie, w tym za książki, jeszcze u nas się nie przyjęło.



Jak podają organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci : „Czekają nas liczne spotkania z autorami, ilustratorami, wystawy, warsztaty, pokazy filmów, wykłady i panele dyskusyjne. Festiwal rozpocznie się w Krakowie 12 maja i potrwa do 18 maja. Następnie przeniesiemy się do Warszawy na Targi Książki, tam będziemy od 22 do 25 maja. A na deser będzie Wrocław w dniach od 26 maja do 1 czerwca, gdzie przyznamy nagrodę za Najlepszą polską książkę dla dzieci 2013!”. Wśród gości znajdą się m.in. Marta Fox, Barbara Gawryluk, Michał Rusinek i Szwed Martin Widmark. Seria Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” (w Polsce w tłumaczeniu Gawryluk) cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach. Została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków.



– Ciekawe jest pasmo „Nocne czytanki po zmroku” – mówił w „Przed hejnałem” dyrektor festiwalu – gdzie w swoich gabinetach o godz. 19 będą czytać dla dzieci prezydenci Jacek Majchrowski czy Rafał Dutkiewicz, będzie czytał prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk, na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, będzie czytał Zbigniew Wodecki.



Bartosz Kondziołka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię