Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czy można polubić muchy?

Roznoszą choroby, wszędzie się panoszą, brzęczą nam nad głową. Można mieć muchy w nosie, ale czy muchy da się lubić? Sprawdziliśmy to w programie "Przed hejnałem". Powodem do rozmowy o muchach są XV Ogólnopolskie Dni Owada, które odbędą się w dniach od 29 maja do 31 maja pod hasłem „Owady wokół nas”.

fot. pixabay

Posłuchaj rozmowy Sylwii Paszkowskiej z prof. Kazimierzem Wiechem
Owady... można polubić!

Muchówki to liczna grupa owadów. Na świecie żyje około 4 tys gatunków much, w Polsce zidentyfikowano 278 gatunków. Niektóre szkodzą roślinom, inne ludziom, ale są i muchy pożyteczne, które  przyczyniają się do rozkładu organicznych substancji. Larwy much wykorzystywane są w kryminologii do spożywania martwej tkanki człowieka. Bzygowate składają jaja w okolicach kolonii mszyc i larwa bzyga zjada około 200, 300 nawet 1000 mszyc. Larwy much można też stosować w leczeniu rozległych zakażonych ran urazowych, oparzeń, zakażeń układu kostnego i owrzodzeń nowotworowych. 

O tym opowiada gość programu "Przed hejnałem" prof. Kazimierz Wiech – z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. 

 

Prof. Kazimierz Wiech

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię