- A
- A
- A
Studenci AGH zbudowali sondę planetarną
W audycji "Pracują na Nobla": Siedmioro studentów krakowskiej AGH w czerwcu leci do Teksasu na prestiżowe zawody Cansat Competition, organizowane przez NASA. Zaprezentują na nich sondę planetarną, którą sami zbudowali. Rakieta wyrzuci ją na kilometr w atmosferę, a sonda opadając będzie wykonywać pomiary. Studenci wyposażyli ją w cały zestaw czujników i w... kurze jajko.- Sonda jest już gotowa i przeszła pierwsze testy - mówi w rozmowie z Radiem Kraków student Bartosz Postulka z AGH Space System.
Celem zawodów jest stworzenie działającej technologii, która umożliwi stabilne opadanie sondy. Rakieta wyniesie ją na wysokość 1 km, tam zostanie uwolniona i podczas opadania zbierze próbki atmosferyczne. - Po wyrzuceniu sondy z rakiety, na określonej wysokości uwalniany jest spadochron, na którym sonda opada. Gdy stablizacja lotu zostaje osiągnięta, z pierwszego członu uwolniony zostaje kolejny, czyli właściwa sonda, która opada na autorotujących łopatach. Wtedy sonda zwalnia swoją prędkość i opada na ziemię, pobierając próbki - opisuje działanie sondy Bartosz Postulka.
Sonda wyposażona jest w ponad 10 czujników, które podczas opadania zbierają dane i transmitują je z częstotliwością 1Hz do stacji naziemnej. - To czujniki wysokości, temperatury czy przyspieszenia. Te dane monitorują lot - wyjaśnia student.
Sonda zawiera także podsystem, w którym mieści się...kurze jajko. - To moduł bezpieczeństwa, który ma symulować delikatny ładunek - mówi Bartosz Postulka. Jajko jest zrzucane razem z sondą i musi przetrwać. Jest zabezpieczone obudową wykonaną z laminatu i pianki poliuretanowej o dużym współczynniku tłumienia drgań.
10 czerwca ekipa AGH wylatuje do Teksasu na zawody Cansat Competition. W lutym studenci przeszli pierwszy etap kwalifikacji przeprowadzony przez specjalistów NASA. Zespół AGH Space System zdobył 97,6 proc. punktów i właśnie wtedy usłyszał upragnione: "See you in Texas."
AGH Space System działa w ramach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, składa się z 7 studentów. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Tomaz Buratowski.
Aleksandra Ratusznik/ materiały AGH
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia