Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.7.02.2016 r.

Woźniki kościoł fot. MichałKa/Wikipedia

ZAGADKA REGIONALNA:

Urodził się przed 75 laty, 7 lutego 1941 r. w WOŹNIKACH koło Wadowic. Jest pisarzem, poetą i scenarzystą, autorem słuchowisk radiowych.
Jego największym sukcesem jest sztuka napisana gwarą z okolic Wadowic, pod tytułem  "Tato, tato, sprawa się rypła"
W 1976 r. otrzymała ona I nagrodę w konkursie stołecznego Teatru Ateneum, a jej prapremierę przygotował Teatr w Kaliszu.
Stuka stała się  przebojem scen zawodowych i amatorskich w kraju i za granicą.  W latach 1976- 78 znalazła się na czele sztuk polskich o największej frekwencji.
W 1984 r. na podstawie tej sztuki nakręcono film z Franciszkiem Pieczką w roli głównej, a większość zdjęć powstało w beskidzkich wsiach: Sopotnia Mała, Ujsoły, Rycerka Dolna i Rajcza.

Proszę podać imię i nazwisko autora tej sztuki.


ADRES INTERNETOWY:      [email protected]
                                            do godz. 7. 30 dnia 7.02.16 r.

 

UPOMINKI:

Monografia SŁOMNIK autorstwa KLAUDII SKRĘŻYNY (cześć 1. i 2.)
3 książki  "ROBERT KASPRZYCKI. Piosenki i Nie".

Przewodnik ANDRZEJA PIECUCHA "Gorlicka Ósemka”.

 

W NIEDZIELĘ 7 LUTEGO W PROGRAMIE:

Kormorany,krzyżowki i biała czapla (fot.JAN ZIELIŃSKI).

WIEPRZÓWKA, to lewy dopływ Skawy, o długości około 40 km. Ma źródła na północnych stokach Beskidu Małego i w górnym odcinku charakter rzeki górskiej. To bardzo ciekawa pod względem przyrodniczym rzeka. Jej walory od lat propaguje  JAN ZIELIŃSKI, przyrodnik z Andrychowa, który tym razem zwraca uwagę na odcinek rzeki w okolicy miejskiej oczyszczalni ścieków. Posłuchaj!

 

 


fot. Jacek Sypień

Grób płk.Francesco Nullo na olkuskim cmentarzu, Kopiec Kościuszki  czy Dwór w GLANOWIE.  Te miejsca przypominają o walkach na Ziemi Olkuskiej w czasie Powstania Styczniowego 1863 r.
Przebieg działań zbrojnych w tej okolicy, zwycięstwa i porażki powstańczych oddziałów, przypomina olkuski historyk JACEK SYPIEŃ. Posłuchaj!
 

 

 

 


 

fot.KGGucwa/Wikipedia

 

 

fot. ANDRZEJ PIECUCH

W Bazylice w GORLICACH, w prawej nawie, znajduje się obraz św. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO (1894-1941).

Jego autorem jest malarz MIECZYSŁAW KOŚCIELNIAK (1912-1993), który więziony w KL "Auschwitz", był świadkiem sceny ofiarowania życia przez św. Maksymiliana, za życie innego więźnia Franciszka Gajowniczka.  Jak ten obraz trafił do gorlickiego kościoła opowiada ANDRZEJ PIECUCH, regionalista i przewodnik. Posłuchaj!

 

 


 

archiwiści społeczni SPZŻ  Katarzyna Janiczek i Tadeusz Olszewski ( fot. T.Olszewski)

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im.Czesława Blady jako pierwsze w powiecie bocheńskim zarejestrowało tak zwane archiwum społeczne. Czym jest ta inicjatywa, w jaki sposób tworzy się społeczne archiwum i w jaki sposób pozyskuje dokumenty, zdjęcia i pisma je tworzące? Posłuchaj TADEUSZA OLSZEWSKIEGO wiceprezesa Stowarzyszenia!

 


 

W Muzeum Żup Krakowskich WIELICZKA, w części podziemnej, czynna jest wystawa "Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie. Wystawa przybliża  proces technologiczny związany z prowadzeniem robót strzałowych w górnictwie (odkrywkowym i podziemnym) dawniej i dziś. O ekspozycji czynnej do 26.04.2016 r. opowiada JÓZEF CHARKOT. Posłuchaj!

 

 


 

Okleśna zimą  (fot. MesserWoland/Wikipedia)

RYSZARD LATKO  75. urodziny obchodził w rodzinnych WOŻNIKACH.

 

ZBIGNIEW KLATKA, jest współzałożycielem i długoletnim kierownikiem  Teatru Ludowego "TRADYCJA", który od 21 lat działa w OKLEŚNEJ w gminie Alwernia. Jest także reżyserem, scenarzystą i aktorem.
Opowiada o najnowszej piętnastej  premierze w historii Teatru. Tym razem sztukę "Tato, tato, sprawa się rypła" autorstwa RYSZARDA LATKI napisaną gwarą z okolic Wadowic, będzie można obejrzeć  14.02. w niedzielę o 16.30 w Sali OSP ALWERNIA, a w ostatnią niedzielę lutego 28.02 o godz. 16.00. w LIBIĄŻU. Teatr zaprezentuje się także krakowskiej publiczności, w sobotę 20.02. o 19.00. w "Teatrze bez rzędów" przy ul. Krakowskiej 13.00.
Jak to się dzieje, że przez tyle lat nie brakuje chętnych do występów w amatorskim, wiejskim teatrze?  Posłuchaj!
 

 

ZBIGNIEW KLATKA pierwszy z prawej

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię