Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.3.05.2018 r.

( fot. DTG/Wikipedia)

ZAGADKA HISTORYCZNA ( 3.05.)

 

Kapral pilot Wojska Polskiego i kapitan Narodowych Sił Zbrojnych, w 2017 r. pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się w 1918 r. w miejscowości FRYSZTAT na Zaolziu (dziś to część miasta Karwina), skąd jego rodzina w 1919 r. została przez Czechów wysiedlona i zamieszkała w CZECHOWICACH.

Został zamordowany w 1947 r. w ZABRZEGU pod Czechowicami przez miejscowego milicjanta.

Rok wcześniej 3 maja 1946 r. w pewnej beskidzkiej miejscowości zajętej przez jego zgrupowanie, przeprowadził 2 godzinną defiladę umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Proszę podać jego imię i nazwisko oraz nazwę miejscowości, w której odbyła się ta defilada.

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7. 30. dnia 3.05.2018 r.

 

 

Zmarłego 8 kwietnia 2018 r. Kazimierza Zająca - Honorowego Obywatela Miasta Brzeska wspomina tarnowski historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA. Posłuchaj!

 

UPOMINKI:

książka Bartosza Kułana " NIEZNANA OFIATA KATYNIA. ZYGMUNT BUGAJSKI (1887-1940) Prawnik i penitencjarysta" - wydawnictwa PETRUS.

3 książki wraz z płytą CD i DVD "WSZYSCY JESTEŚMY KOŚCIUSZKAMI"

książka ks. Tomasza Jelonka " Homilie okolicznościowe. Czcigodny Sługa Boży O. SERAFIN KASZUBA, KAPUCYN" - wydawnictwa PETRUS.

 

 


 

 

I transport więżniów z Tarnowa 14.06.1940 r. do niemieckiego obozu " KL Auschwizt" ( fot.Wikipedia).

W gronie 728 aresztowanych był najmłodszy, gimnazjalista Kazimierz Zając.

 

 

 

Dla urodzonego w 1923 r. w JASIENIU koło Brzeska KAZIMIERZA ZAJĄCA data 3 maja dramatycznie zapisała się w jego życiorysie.

3 maja 1940 r. liczącego 16 i pół roku gimnazjalistę oraz harcerza, aresztowało Gestapo, które obawiało się w tym dniu patriotycznych demonstracji polskiej młodzieży.

Wkrótce Kazimierz Zając został najmłodszym więźniem pierwszego transportu do niemieckiego obozu " KL Auschwitz", gdzie stał się numerem 261.

W grudniu 1944 r. został przewieziony do Buchenwaldu, gdzie 3 maja 1945 r. oswobodzili go Amerykanie.

 


 

 

II Brygada Legionów na Wołyniu  ( fot.Wikipedia)

 

 

Regionalista MAREK FRYŹLEWICZ wspomina swego dziadka WŁADYSŁAWA FRYŹLEWICZA urodzonego w NOWY TARGU w 1896 r.
Jako młody chłopak w 1912 r. wstąpił do niepodległościowych drużyn strzeleckich, a potem walczył w II Brygadzie Legionów tak zwanej "Żelaznej".
Po zakończeniu I wojny światowej bił się z Ukraińcami i boleszewikami, co potwierdzają wpisy w jego książeczce wojskowej.

Zmarł w rodzinnym Nowym Targu w 1986 r. "Do dziś przechowujemy w domu wiele cennych pamiątek po dziadku" - podkreśla jego wnuk Marek Fryźlewicz. Posłuchaj!

 

 


 

 

( fot.Dariusz Biegacz/Wikipedia).

 

W gminie MSZANA DOLNA uroczystości Święta Konstytucji 3 maja, co roku odbywają się w innym sołectwie. W tym roku gospodarzem będzie MSZANA GÓRNA, a w organizację obchodów włączą się także strażacy, o czym informuje prezes miejscowej OSP STANISŁAW KUCZAJ.


Natomiast ANNA KURZEJA z Działu Edukacji Gorczańskiego Parku Narodowego zaprasza w sobotę (5.05) i niedzielę (6.05) na "Weekend z dzieckiem w GPN". Od godz. 10.00 . w parku podworskim hrabiów Wodzickich w PORĘBIE WIELKIEJ przygotowano wiele, bezpłatnych atrakcji tego turystycznego festynu.


A do odwiedzenia gminy Mszana Dolna, nie tylko w majowy weekend, zachęca jej wójt BOLESŁAW ŻABA.

Posłuchaj!

od prawej; B.Żaba, A.Kurzeja i S.Kuczaj.


 

Beskidzkie Morskie Oko na stoku Maślanej Góry  ( fot.kawiusz/Wikipedia).

 

 

Przed 103 laty, 2. maja 2015 r. w okolicach GORLIC ruszyła ofensywa armii austro-węgierskiej oraz pruskiej przeciwko Rosjanom.

Jeden z punktów dowodzenia atakujących wojsk znajdował się na MAŚLANEJ GÓRZE (753 m).

Jej zbocza północno-wschodnie są bardzo strome, południowe mniej , lecz są zagrożone osuwiskami.

Znajduje się na nich największe osuwisko w polskich Karpatach – Osuwisko Szklarki oraz jeziorko osuwiskowe – "Beskidzkie Morskie Oko".

Do wędrowania na Maślaną Górę zachęca przewodnik i regionalista gorlicki ANDRZEJ PIECUCH.

Posłuchaj!

 

 


(fot. Krzysztof Dudzik/Wikipedia)

 

Geolog i speleolog JERZY GŁAZEK ( ur. w 1936 r. w Warszawie - zm. w 2009 r. w Poznaniu), dzieciństwo spędził u dziadków w Bukowinie Tatrzańskiej.
Tatry zafascynowały go tak bardzo, że w 1959 r. obronił pracę magisterską o masywie KOSZYSTEJ (grzbiet w Tatrach Wysokich o długości ok. 3 km  który oddziela Dolinę Waksmundzką od doliny Pańszczycy.

Badał jednak nie tylko to górskie pasmo.

Posłuchaj prof. STEFANA WITOLDA ALEXANDROWICZA z Polskiej Akademii Umiejętności !

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię