- A
- A
- A
Audycja z dn.25.10.2015 r.
ZAGADKA REGIONALNA (25.10.)
Najwyższy szczyt pasma, o tej samej nazwie, w BESKIDZIE MAKOWSKIM. Wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka.
W większości bezleśny szczyt jest rozległy i płaski. To atrakcyjny widokowo punkt. Znajduje się na nim też wieża telekomunikacyjna.
Na północnym stoku tej góry widoczny jest rów strzelecki wykonany przez Niemców w 1944 r. Walki toczyły się tu jeszcze 28 stycznia 1945 r.
Do roku 1955 w okolicach góry ukrywał się przed władzami komunistycznymi Jan Sałapatek ps. „Orzeł” – jeden z ostatnich w tych stronach partyzant podziemia niepodległościowego.
Proszę podać nazwę tego szczytu.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7. 30 dnia 25.10.2015 r.
UPOMINKI:
3 płyty CD "PIOSENKI Z TEKSTAMI ELŻBIETY ZECHENTER - SPŁAWIŃSKIEJ.
fot.Rafał Klisowski/Wikipedia.
W NIEDZIELĘ 25 PAŹDZIERNIKA W PROGRAMIE:
Rozmowa z gorlickim regionalistą ANDRZEJEM PIECUCHEM o kościołach wsi Sękowa, leżącej nad rzeką Sękówką, prawym dopływem Ropy.
Zabytkowy Kościół pw. św.św. Filipa i Jakuba, wzniesiony na początku XVI w. należy do najpiękniejszych polskich zabytków drewnianych i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2003 r.
Ale przed nim Sękowa miała dwa inne drewniane kościoły. Dziś w krajobrazie miejscowości dominuje strzelisty neogotycki czerwony kościół z 1886 r. p.w. św.Józefa.
Którzy artyści pracowali nad wystrojem jego wnętrza? Posłuchaj !
W SUCHEJ BESKIDZKIEJ, w zamkowym parku, w budynku nazywanym „Domkiem Ogrodnika”, mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej z cenną kolekcją regionalną, obrazującą życie Górali Babiogórskich i Żywieckich. O zgromadzonych tam eksponatach opowiadają dyr. BARBARA WOŹNIAK oraz etnolog i antropolog JAN MONIAK. Posłuchaj !
fot.W.Grabowski/Wikipedia
Fot.ZBIGNIEW MENTEL
W CENTRUM KULTURY MOK w OLKUSZU przy ul. Szpitalnej, można podziwiać kolekcja minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej Kolekcja zrodziła się z pasji i zainteresowań: Jacka Dziąbka, Andrzeja Feliksika, Wiesława Trzaski, Ryszarda Wnuka, Józefa Niewdany, Włodzimierza Cieślika, Zbigniewa Adamczyka, Dawida Kocyby, Kazimierza Rogóża i Bogdana Włodarza.
Trzonem zbiorów są pochodzące z kopalń olkuskich unikatowe i piękne okazy rud cynku i ołowiu oraz towarzyszących im minerałów. Uzupełnieniem kolekcji jest zbiór skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Opowiada o nich przewodnik AGNIESZKA LIS, z Olkuskiej Grupy Turystycznej AMONIT. Posłuchaj!
KRYSTYNA OLCHAWA - dyrektor Biura Wystaw Artystycznych "U JAKSY" w MIECHOWIE zaprasza na promocję książki "STEFAN ŻECHOWSKI. Dzienniki z lat 1962-1966. ODKRYWANIE DUSZY".
Odbędzie się ona w 31. rocznicę śmierci artysty, we czwartek 29. października o godz. 15.00 w Miechowie, w Domu Pracy Twórczej im. S. Żechowskiego.
Rysownik, ilustrator, malarz - pastelista Stefan Żechowski urodził się w Książu Wielkim w 1912 r. Był członkiem grupy artystycznej "Szczep Rogate Serce", współpracował jako ilustrator z Emilem Zegadłowiczem i Jerzym Żuławskim,
projektował znaczki pocztowe. Dlaczego zdecydowano się na wydanie jego dzienników z okresu 1962-1966? . Posłuchaj!
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa