Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.18.12. 2016 r.

(fot. Trader301/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA ( 18.12.)

Małopolska wieś w gminie KOSZYCE, w powiecie proszowickim.

Miejscowa parafia istniała już w 1325 r. W centrum wsi, na wzgórku, stoi zabytkowy drewniany kościół. Gdy w II połowie XVI w. zawładnęli nim protestanci, miejscowi katolicy udawali się na nabożeństwa do sąsiedniego PRZEMYKOWA. Kościół odzyskali w 1596 r.

W jego głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który otaczają liczne wota, w tym prawosławne.

W kościele znajduje się taraban, wielki bęben kapeli janczarskiej, według legendy, pozostawiony przez powracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego.

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7. 30. dnia 18.12.2016 r.

 

 

UPOMINKI:

3 egzemplarze tomiku poetyckiego BARBARY PALUCHOWEJ "Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty".

2 książki Domu Wydawniczego REBIS - "SPQR. Historia starożytnego RZYMU".

2 książki Wydawnictwa Literackiego " Życie jak dobry mecz. WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI".

 


 

 

(fot. Christophoros43/Wikipedia)

KUBA, KAROL i BARTEK mają 16 lat i są uczniami pierwszej klasy w Zespole Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w TARNOWIE - GUMNISKACH (dawny Pałac Sanguszków).

W szkole tej młodzież kształci się także na kierunkach rolniczych np. mechanizacji. Niektórzy uczniowie już teraz pomagają rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Bartek Czapkowicz z RADLNEJ hoduje owce, Karol Wal z JODŁÓWKI TUCHOWSKIEJ króliki, a Kuba Wojciechowski z DEMBLINA w gminie Wietrzychowice, pomaga przy produkcji roślinnej.

Wszyscy oni uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym bezpiecznej pracy w rolnictwie, które zorganizował w ich szkole ROBERT RYBAK z Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego w Tarnowie.

Posłuchaj jak młodzi rolnicy konfrontuję teoretyczną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwo pracy, z praktyką w ich gospodarstwach rolnych.

 


 

 

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia)

BARBARA PALUCHOWA - poetka i malarka, ilustratorka książek, dziennikarka. Urodzona w KOBYLANCE koło Gorlic, związana jest od lat z PIWNICZNĄ, gdzie mieszka i tworzy. Pisze w języku literackim, w gwarze górali nadpopradzkich i Pogórzan.

Ta animatorka kultury, pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór " Wrzosowisko" Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego "Sen o Karpatach", w roku 2013 wydała album "Dar Pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy". Przedstawia on dziedzictwo kulturowe miasta i gminy Piwniczna na podstawie starych dokumentów, zdjęć i opowieści rodzinnych.

W tym roku z okazji jubileuszu 30. lecia twórczości poetyckiej, wydała tomik "Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty”.

Posłuchaj, co powiedziała podczas krakowskiej promocji tego wydawnictwa !
 

 


 

(fot.Olek Remesz/Wikipedia).

Historyk i regionalista olkuski JACEK SYPIEŃ analizuje zmiany, które na przestrzeni wieków zachodziły w herbie OLKUSZA.

Wyjaśnia też jaki związek ma herb Srebrnego Miasta, z aktem zawarcie Unii Lubelskiej w 1569 r. Posłuchaj!

 


(fot. ze strony internetowej OSP Lubcza)

LUBCZA jest wsią w gminie RYGLICE w powiecie tarnowskim. Leży w połowie drogi między Tuchowem a Pilznem.

Tam, w 1911 r. powstała Ochotnicza Straż Pożarna, która ma dziś w swych zbiorach sprawną sikawkę z tego okresu, wpisaną do rejestru zabytków.

Zastępcą naczelnika OSP w Lubczy jest KRZYSZTOF BRZECZĘK. Urodził się w Tuchowie, kilka razy był w Stanach Zjednoczonych, 8 lat mieszkał w Anglii, ale powrócił w rodzinne strony, kupił ziemię w Lubczy i stał się rolnikiem.

Pasją jego życia jest niesienie pomocy innym, dlatego zapisał się też do miejscowej OSP, w której aktywnie działa. Swą wiedzą i umiejętnościami ratownika medycznego wspiera kolegów.

Wspomina jedną z akcji, dzięki której strażacy z Lubczy uratowali życie człowieka, który przyjechał z Anglii w odwiedziny do rodzinnej Lubczy i uległ wypadkowi.    Posłuchaj!
 

 


 

 

(fot.Paweł Klasa/Wikipedia).

Ochotnicza Straż Pożarna w TUCHOWIE ma długą i piękną tradycję, co więcej zachował się dokument jej powołania.

Na posiedzeniu rajców miejskich w dniu 24 września 1883 roku nastąpiło historyczne ”zawiązanie Straży ochotniczej pożarnej w Tuchowie”.

Inspiratorem tego dzieła był, późniejszy pierwszy jej prezes ANTONI FOLTYŃSKI (aptekarz), który znając organizację straży w Krakowie, Lwowie i Tarnowie, postanowił podobną zorganizować w miasteczku na rzeką Białą. O historii i współczesności tuchowskiej OSP opowiadają:

prezes dh ŁUKASZ GIEMZA , wiceprezes dh ANDRZEJ MOŹDZIERZ oraz zastępca naczelnika dh MACIEJ BORATYŃSKI. Posłuchaj!

Dh Ł.GIEMZA

Dh A.MOŹDZIERZ

Dh M.BORATYNSKI

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię