Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.13.09.2015 r.

fot.Wikipedia

ZAGADKA REGIONALNA (13.09.)

Wieś gminna w powiecie miechowskim, na linii kolejowej   Olkusz - Tunel. Do 1985 r. stacja początkowa kolei wąskotorowej do Kazimierzy Wielkiej. Przez teren gminy przebiega szerokotorowa Linia Hutniczo - Siarkowa.
Gmina znana jest z produkcji kapusty i zwana kapuścianą stolicą Polski. W niedzielę 13.09. odbędą się tam XV Dożynki Powiatu Miechowskiego  
i XXI Dni Kapusty, połączone z koronacją  kapuścianej Pary Królewskiej.
Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY:                              [email protected]
                                                                   do godz. 7. 30 dnia 13.09.15r.

 

UPOMINKI:

album  "STANISŁAW TABISZ. Malarstwo, rysunek, grafika".

album  "KRAKOW I OKOLICE". Anny Kolasińskiej i Jacka Y. Łuczaka

2 książki " GRAĆ PIERWSZY FORTEPIAN. Rozmowy z Adamem Makowiczem."  ( Marka Strasza)

album"  "SKARBY WIELICZKI"  Bogumiła Krużla

Bulandowa kapliczka (fot. Piotr Krzywda)
 
KATARZYNA CEKLARZ   - etnolog z Rabki Zdroju przypomina postać bacy, czarownika i znachora  TOMASZA CHLIPAŁY zwanego BULANDĄ. Urodził się w Lubomierzu Rzekach około 1830 r.  zmarł w 1912 r. w Lubomierzu.
Miał bacówkę  na polanie  na Jaworzynie Kamienickiej  i tam też przyjmował pacjentów. Za wizytę pobierał 1 koronę, ale biednym radził za darmo. Nie zachowało się żadne zdjęcie  Bulandy, ale on zadbał o pamięć potomnych fundując dwie kapliczki.
Jakich chorób  nie leczył Bulanda?   Posłuchaj!
 

 


 W jedną z jesiennych sobót ( 24.10 lub 7.11.) w NIEDOMICACH  odbędzie się kolejna edycja  fabularnej gry historycznej  " TARNÓW 46".
Jej pomysłodawca, tarnowski pedagog RAFAŁ HALSKI wyjaśnia na czym polega i  kto w niej uczestniczy. Posłuchaj !

 


 

Tegoroczna edycja gry  "TARNÓW 46". ma hasło "Cień Stalina' i  poświęcona będzie postaci  JÓZEFA JACHIMKA ps. "Stalin",  żołnierza  oddzialu "Wolność i Niezawisłość" (WIN), który działał na pograniczu powiatu brzeskiego i tarnowskiego, zastrzelonego 28 grudnia 1948 r. w zasadzce. 

 


 

 

Łoniowa jest wsią w gminie Dębno k/Brzeska. Od 1906 r. działa tam Ochotnicza Straż Pożarna, która od samego początku istnienia odgrywa znaczącą rolę w życiu wsi. Z jej inicjatywy mieszkancy Łoniowej  w 1910 r. usypali Kopiec Grunwaldzk i uczestniczyli w historycznych krakowskich obchodach 500- lecia Wiktorii Grunwaldzkiej, zaś pierwszy prezes OSP STANISŁAW JASIŃSKI dbał o rozwój oświaty i przedsiębiorczości na tym terenie, za co otrzymał w 1911 r. specjalny dyplom.  Jedną z ostatnich  strażackich inicjatyw była modernizacja " Izby Pamięci Wsi Łoniowa". Jakie eksponaty można w niej zobaczyć?  Posłuchaj!
 


 


 

 

 

Tarnowski artysta plastyk  JERZY MARTYNÓW (rocznik 1956) obchodzi 30 lecie pracy twórczej. Z tej okazji, w Galerii "Piwnica pod Trójką" Muzeum Okręgowego w TARNOWIE ( Rynek 3), do 27 września  czynna jest jubileuszowa  wystawa malarstwa.
Prezentuje na niej głownie pejzaże, malowane  czterema technikami. To akwarela, suchy pastel, malarstwo olejne i akrylowe. Wychowanek tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych, po ukończeniu studiów na krakowskiej ASP powrócił do rodzinnego miasta.
Czy był to słuszny artystyczny wybór?. Posłuchaj!

 



Skansen w ZUBRZYCY GÓRNEJ ( Muzeum Orawski Park Etnograficzny) obchodzi 60 lecie istnienia. Z tej okazji w sobotę 12.09.2015 r.zorganizowano konferencję naukową"Orawskie farbiarstwo i płóciennictwo".
Także w Orawskim Centrum Kultury w JABŁONCE, gdzie odbywają się jubileuszowe uroczystości, do końca września można oglądać ekspozycje sumującą sześć dekad działalności tej zasłużonej placówki muzealniczej.
O wystawie opowiada etnograf  LESZEK JANISZEWSKI. Posłuchaj!

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię