Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.10.06.2018 r.

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA ( 10.06.)

 

Zalesiony, mierzący ponad 1000 m wysokości nad poziomem morza, szczyt BESKIDU WYSPOWEGO.

Wznosi się ponad miejscowościami: Kasina Wielka, Gruszowiec, Dobra, Porąbka i Wola Skrzydlańska.

Od pobliskiego Ćwilina oddzielony jest przełęczą Gruszowiec. Szczytem biegnie dział wodny pomiędzy Rabą i Dunajcem .

W podszczytowych partiach zboczy północnych utworzono w 1968 r. leśny rezerwat przyrody dla zachowania buczyny karpackiej, z bukami liczącymi nawet 150 lat .

XIX-wieczny podróżnik Jan Nepomucen Rostworowski, tak w 1813 r. pisał o tej górze: „Jako róża jest najpiękniejszą i najwonniejszą z kwiatów, tak i tę górę można uznać za najpiękniejszą ze swego układu, jako i z widoku i pięknego spaceru”

Proszę podać nazwę tego szczytu.

 

ADRES INTERNETOWY:  [email protected]

                                      do godz. 7.30. dnia 10.06. 2018 r.

 

 

UPOMINKI:

książka "ALMANACH NOWOTARSKI" Rocznik 2017.

książka "MONOGRAFIA SŁOMNIK cz. III. autorstwa Klaudii Skrężyny.

książka z płytą CD: MIĘDZY CHMURAMI A NIEBEM" poezję Mirosława Kowalika czytają Jerzy Trela, Ernest Bryll i Marcin Styczeń.

książka wraz z płytą CD "MALOWANA SKRZYNIA PAMIĘCI" z ludowymi gawędami Stanisława Ptaszka z Pasierbca koło Limanowej.

słuchowisko "ICH CZWORO: Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra na dwóch płytach CD i jednej DVD.

 

 

 


 

W niedzielę 10.czerwca od godz.10.00 do 18.00. Muzeum Żup Krakowskich "WIELICZKA" zaprasza na organizowane już po raz szesnasty "ŚWIĘTO SOLI". Wstęp jest bezpłatny, nie trzeba słono płacić.

Jak zwykle nie zabraknie części tradycyjnej, czyli pokazów warzenia soli, kręcenia sznurów, oraz warsztatów rzemieślniczych kowalskich i garncarskich. Będzie też część sportowa imprezy, gdyż hasło przewodnie tegorocznego Święta to " SÓL W SPORCIE".

O niedzielnych atrakcjach i zabawach edukacyjnych informuje PRZEMYSŁAW JAGIELSKI z Działu Edukacji Muzeum Żup Krakowskich "WIELICZKA" .  Posłuchaj!

 

 


 

W najbliższą środę i czwartek (13 - 14.06.) w Szkole Podstawowej w PIORUNCE w gminie Krynica Zdrój, odbędzie się Szkolny Festiwal imienia Zbigniewa Wodeckiego, połączony z nadaniem szkole imienia tego wybitnego krakowskiego muzyka.

To pierwsza w Polsce szkoła, której patronem zostanie, nieobecny od roku, ZBIGNIEW WODECKI.

O historii szkoły w Piorunce i o motywach wyboru takiego patrona mówi dyrektor TOMASZ SZCZEPANIK.

Posłuchaj!

 

Dyr.T.Szczepanik z I klasą SP w Piorunce.

 

 

 


Rynek w Tymbarku (fot.Paweł Opioła/Wikipedia).

 

 

W roku jubileuszu 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, historyk MICHAŁ KOZIOŁ przypomina nastroje panujące na początku XX wieku w niewielkim, bo liczącym niespełna 1000 osób, TYMBARKU.

W tym założonym przez króla Kazimierza Wielkiego miasteczku , w listopadzie 1911 r. z inicjatywy między innymi MIKOŁAJA PAŁKI, powstał oddział Polskich Drużyn Strzeleckich.

Jakie mieli uzbrojenie i kiedy ćwiczyli tymbarscy " drużyniacy"?.

Posłuchaj!

 

 

 

 

 

Znany krakowski kardiochirurg dziecięcy prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ubiegły wtorek  5.06.2018 r.  otrzymał tytuł " Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa", który jest najwyższym wyróżnieniem Rady Miasta, nadawanym w dowód uznania, składanego zasłużonym osobom dla Krakowa.


Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi tego wyróżnienia, tym bardziej że poza swoimi zawodowymi obowiązkami zawsze znajduje on czas i od lat dzieli się swą wiedzą medyczną ze słuchaczami Radia Kraków.


Dziś Honorowy Obywatel Miasta Krakowa z 2018 r. - przedstawi postać Honorowego Obywatela Miasta Krakowa z 1861 roku , doktora JÓZEFA DIETLA.  Posłuchaj!
 

 

 

 


 

 

W sobotę 9.06. 2018 r. na krakowskim Rynku odbył się finałowy koncert 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego przez Fundację "Mimo wszystko" Anny Dymnej.

To ogólnopolski konkurs dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych. Laureaci otrzymują statuetki "Zaczarowanego Ptaszka" oraz stypendia wokalne,

Od 2009 r. ten Festiwal ma także swoją czeską edycję, której finał odbywa się w OPAWIE na Czeskim Śląsku.

Jubileuszowy czeski 10. Festiwal "Zaczarowanej Pisniczki" odbył się w maju i uczestniczyli w nim reprezentanci Czech oraz Słowacji - wyjaśnia JAN CIEŚLAK, dziennikarz radiowy, pomysłodawca i współorganizator czeskiej edycji tej imprezy.

Posłuchaj!

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię