"To nie jest film historyczny - mówią twórcy filmu - choć spotyka się w nim historia przez duże „H” ale raczej psychologiczny dokument". Odkrywanie nieznanego ojca, próba zmierzenia się z jego ponurą rolą, jaką odegrał w okupowanej Polsce zamiast negacji wywołuje u Horsa reakcję odwrotną. Mimo poznawania faktów, spotkań z historykami, którzy jasno przedstawiającą rolę Ottona van Wächtera, w zbrodniczym systemie, syn za wszelką cenę chce, wbrew oczywistym dowodom, przywrócić pamięć o nim, jako nic nie znaczącym trybiku w wielkiej zbrodniczej machinie III Rzeszy.
Horst von Wächter pierwsze lata swojego życia spędził w Krakowie i Lwowie. Dziś jest mężczyzną przed osiemdziesiątką, mieszka w Austrii, w rodzinnym zamku Hagenberg.
Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce (Kraków – Wawel, Przegorzały), Austrii (Wiedeń, Hagenberg) i na Ukrainie (Lwów – Muzeum Historyczne, Wysoki Zamek).
fot.R.Bilski
Baron Otto Gustaw von Wächter (ur. 8 lipca 1901 w Wiedniu, zm. 14 sierpnia 1949 w Rzymie) – doktor praw, polityk niemiecki, narodowości austriackiej. Od roku 1923 członek SA a potem w NSDAP. Od roku 1932 funkcjonariusz SS w randze SS-Gruppenführer. Od 26 września 1939 do 22 stycznia 1942 pełnił funkcję gubernatora dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa , następnie od 1 lutego 1942 do lipca 1944 gubernatora dystryktu galicyjskiego w GG. Wächter był bezpośrednio odpowiedzialny za stworzenie gett w Krakowie i na terenie dystryktu Galicji. Był także zwolennikiem utworzenia przy współudziale nacjonalistów ukraińskich złożonej z ochotników ukraińskich 14 Dywizji Grenadierów SS . Pod koniec 1944 roku Otto Wachter został szefem administracji wojskowej we Włoszech, a w 1945 roku z pomocą biskupa austriackiego Alois Hudala zaczął ukrywać się pod fałszywym nazwiskiem w Rzymie, gdzie zmarł w 1949 roku.
Wächter był bezpośrednio odpowiedzialny za stworzenie gett w Krakowie i na terenie dystryktu Galicji. Odpowiadał też za kradzieże i wywóz polskich dóbr kultury. Uniknął postawienia za zbrodnie przed sądem w procesach norymberskich.
„Nie kochałem ojca” – wyznaje Horst w filmie „Vater” ale w innym dokumencie dodaje "muszę znaleźć dobro w moim ojcem. Mój ojciec był dobrym człowiekiem, liberałem. Inny na jego miejscu byłby gorszy”.
„Vater” reżyseria: Krzysztof Maćkowski, produkcja: FK Urwany Film, współprodukcja: Centrum Mediów AGH w Krakowie
Film został wyróżniony w ramach projektu „Filmoteka Małopolska 2016”, finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego.
Oficjalna premiera w Kinie Mikro w Krakowie z udziałem m.in. dr Magdaleny Ogórek, dr Joanny Lubeckiej (IPN), Horsta von Wächtera (bohatera filmu). W sobotę 28.01 o godz. 18:30
jd/